Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2024. december 21. 15:25 Adat

Váratlanul bezuhant a magyar mezőgazdaság termelékenysége

Eddig nem tapasztalt mértékben, 15,5 százalékkal csökkent 2024-ben a magyar mezőgazdaságnak egy európai szinten egységesen mért termelékenységi mutatója.

  • Románia (-16,8%) után a magyar volt a második legnagyobb csökkenés az egész unióban.

Tágabb kontextus: az Eurostat által 2015 óta közölt termelékenységi index annak az éves változását mutatja meg egységes módszertannal, hogy a szektor teljes bevétele hogyan aránylik a teljes időben foglalkoztatott egységnyi munkaerőhöz. Az indexnél figyelembe veszik az egyes országok eltérő éves inflációját is.

Számokban: a magyar index 2015-ben (2014-hez képest) rögtön kis mértékű csökkenéssel nyitott, de azóta egészen 2023-ig pozitív tartományban volt, akkor kis csökkenést ért el, idén azonban bezuhant.

  • Az uniós átlag 1,6 százalékkal nőtt, 2015-höz képest pedig az EU mezőgazdaságának termelékenységi átlaga 37 százalékkal javult.

Miért fontos ez? Korábbi tanulmányában a Magyar Nemzeti Bank bemutatta, hogy a 2021-23 közötti nagy élelmiszer-drágulás egyik kiváltó oka a magyar élelmiszeripar alacsony termelékenysége, amely az EU-b belül csak Bulgáriáét előzi meg.

  • A mezőgazdaság termelékenységének romlása – különösen, ha tendenciaszerűvé válna – hasonló kockázatokkal jár, azaz végső soron drágább élelmiszerekben csapódhat le.
  • Ezek árszínvonala – szintén az MNB szerint – már elérte az uniós átlagot, miközben például a román és lengyel árszint továbbra is érdemben alacsonyabb.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÉlelmiszerárakban elértük az uniós átlagot, de hol vannak hozzá a bérek?Az élelmiszerek ára úgy felment Magyarországon, hogy a friss adatok szerint már az uniós átlag 98 százalékán volt tavaly. Megnéztük, hogy a bérek is felzárkóztak-e.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA drága élelmiszerek és távközlés miatt is hagyott le minket Bulgária a fogyasztásbanTavaly már az uniós átlaggal voltak egyenértékűek a magyarországi élelmiszerárak, de a távközlés és a lakhatás is viszonylag drága.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEgyre jobban pörgeti az élelmiszerek drágulását a klímaváltozásMár az utóbbi években is hozzájárult az inflációhoz az éghajlatváltozás, a jövőben pedig csak még inkább erősödik majd ez a hatás.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat árszínvonal EU Eurostat index infláció mezőgazdaság termelékenység Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Hajdu Miklós
2024. december 20. 10:33 Adat

Bukarestben a legkisebb a szegénység kockázata az egész EU-ban

Románia a lista másik vége felé is képviselteti magát, ami az ország fejlődésének belső egyenlőtlenségeit mutatja. A magyar régiók közül több is egész jól áll.

Jandó Zoltán
2024. december 20. 06:07 Adat, Vállalat

Háborús nyerészkedés: valakik nagyon sok pénzt keresnek az orosz gázzal Magyarországon

Szerbia felől folyamatosan ömlik Magyarországra az – esetenként átcímkézett - orosz gáz, amin tízmilliárdokat lehet keresni. Az egyik nagy nyertes az állami MVM lehet.

Stubnya Bence
2024. december 19. 12:48 Adat, Közélet

A gazdasági növekedés ötödét hozhatják jövőre az új magyar gyárak

A kormány nagy reményeket fűz ahhoz, hogy jövőre termelni kezdenek az új akku-és autógyárak, de a jegybank előrejelzése kisebb hozzáadott értéket vár.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. december 19. 15:02 Vállalat

Maradhat valami a Dunai Vasműből, csökkentett termelési szinttel

Nem teljes kapacitáson, de kedvező esetben újraindulhat a termelés a Dunai Vasműben egy svájci-szlovák konzorciumnak köszönhetően.

G7.hu
2024. december 19. 10:51 Élet

Nagy József, a 24.hu újságírója nyerte az első Szentkirályi Balázs-díjat

Nagy Józsefnek ítélte a G7 jelenlegi és volt újságíróiból álló zsűri az idén megalapított Szentkirályi Balázs-díjat. A 24.hu újságírója az elismerést a vérplazmabiznisz hátterét feldolgozó riportjáért kapta.

Bucsky Péter
2024. december 19. 06:07 Közélet, Vállalat

Évekig harcolt ellene, most beszedi a pénzt a kormány a minimumadóból

Kiegészítő adót kell fizetnie azoknak a cégeknek, amelyek terhelése 15 százalék alatti a globális minimadó szabályai szerint. Az egyik érintett az Audi lehet.