Pörgetjük a légkondikat, azok pedig rekordokat döntve zabálják az áramot
A héten kétszer is nyári csúcsot ért el a magyarországi villamosenergia-rendszer terhelése. Először hétfőn, majd kedden is este háromnegyed nyolc és nyolc óra között mért rekordterhelést a rendszerirányító. A napi fogyasztás is kiugróan magas volt.
A terhelés mindig azt mutatja meg, hogy egy adott pillanatban mennyi villamosenergiát táplálnak be a rendszerbe. A Mavir ezt jellemzően negyedórás etapokban méri, és ez dőlt meg hétfőn, illetve kedden is. A második keddi rekord 7036 megawatt volt.
A rendszerirányító erről azt írta, hogy a 16-án mért csúcs értéke már összemérhető a mindenkori éves rekorddal is, amely 7441 megawatt volt az idén januárban. Télen hagyományosan több áramot használunk a fűtés miatt, ám az enyhe telek és egyre melegebb nyarak miatt a két évszak fogyasztása közötti különbség egyre kisebb*Ha az elektromos fűtés jelentősége nő a jövőben, az hozhat változást ebben a trendben, és megállhat a nyári és téli fogyasztás közeledése..
A napi felhasználás is rekordközeli volt a hét elején*A terhelési adatokból viszonylag egyszerűen lehet tényleges napi fogyasztást is számolni.. Kedden 144,5 gigawattóra áramot használtunk, aminél nyáron csak egyszer, 2021 júniusában volt magasabb a fogyasztás. A nyári csúcsok mindig a hőhullámokhoz kötődnek, ilyenkor meghatározóbb ugyanis a légkondik fogyasztása.
Ezek a csúcsok azonban a téli rekordoktól így is jelentősen, nagyjából 10 százalékkal elmaradnak. A legalacsonyabb fogyasztást hozó napoknál azonban akár 60-70 százalékkal is több lehet most az igény. A legkevesebb áramot hagyományosan a tavaszi ünnepnapokon, húsvétkor, pünkösdkor és a május 1-jei hétvégén használjuk.
Az ukrán, a vietnámi és a Fülöp-szigeteki dolgozók is egyre inkább csak ugródeszkaként tekintettek Magyarországra, ezért is kellett lépnie a kormánynak.
Húsz százalékkal csökkenhet az Európába tartó áruk szállítási költsége, ha érvényben marad a gázai tűzszünet, és a húszik valóban nem támadják a hajókat.