Az iskolázottság és a Fidesz választási eredménye közötti összefüggés járások és a települések szintjein kulcsfontosságúnak bizonyult a korábbi választások során, és nincs ez másképp a pártok között vasárnap tartott megmérettetés esetében sem. A kormánypárt EP-választáson elért eredménye jellemzően azokon a településeken lett erősebb, ahol alacsonyabb az iskolázottság.
Számokban: -0,68 a Fidesz EP-listájára leadott szavazatok és a legalább érettségizett lakosság arányai közötti korrelációs együttható, ami erős fordított összefüggést jelez. Ez a mutató 0 és 1 közötti pozitív vagy negatív előjelű értéket vehet fel, nullához közelít, ha a két tényező független egymástól, amikor +/-1 közelébe esik, akkor meghatározó kapcsolatot jelez.
Előzmények: a Fidesz támogatottsága és az iskolázottság közötti összefüggést járási szinten már a 2018-as országgyűlési választás után kimutattuk, ekkor is erős volt a kapcsolat a legalább érettségivel rendelkező nagykorú lakosság és a kormánypárti szavazatok aránya között. 2022-ben is hasonló megállapításra jutottunk a települési választási és demográfiai adatokat vizsgálva.
Miért fontos ez? Az iskolázottság szintjével sok más társadalmi és gazdasági tényező összefügg, például ahol alacsonyan iskolázott a népesség nagy része, ott a jövedelmek is alacsonyabbak. Nagy valószínűséggel meghatározza továbbá az iskolázottság az államnak, illetve az önkormányzatnak való kiszolgáltatottságot és a propaganda iránti fogékonyságot.
Háttér: egyéni jellemzőket vizsgálunk jobb híján települési szintű adatokkal, így az ökológiai tévkövetkeztetés hibája fenyeget. A területi összefüggések nem szükségképpen érvényesek az egyének szintjén, és a települések elemzésekor ugyanúgy egy egységnek számítanak az aprófalvak (jellemzően ezek a kiugró esetek a fenti ábrákon is), mint a százezres lakosságú megyeszékhelyek.
Adat
Fontos