Megnőtt az adónemek száma az elmúlt két évben Magyarországon, ami trendfordulót jelez az adórendszer alakulásában, 2016 és 2022 között ugyanis még csökkenés volt megfigyelhető a Jalsovszky Ügyvédi Iroda elemzése szerint.
Miért fontos ez? Az adórendszer struktúrája és az adóterhek mértéke jelentősen befolyásolja az ország versenyképességét, a bürokratikus terhek mérséklésére vonatkozó törekvésekkel – ha vannak – előszeretettel büszkélkednek a politikusok. Az elmúlt évek történései alapján erre most aligha lehet okuk.
Számokban: idén 61 adófajtát azonosított a Jalsovszky, ami az adatgyűjtés 2016-os kezdete óta a legmagasabb szám. A legalacsonyabb érték 2022-ben volt tapasztalható, amikor 51 különböző közterhet azonosított az iroda.
Háttér: a kedvezőtlen gazdasági körülmények miatt a kormány 2022 nyarán különadókat vetett ki nyolc ágazatra: bank, energetika, biztosítás, kiskereskedelem, gyógyszerforgalmazás, telekommunikáció, repülés, reklámipar. A pótadók következménye már a 2022-ben növekedésnek indult adóterhelési adaton is látszik.
Tágabb kontextus: tavaly Magyarország az adórendszer versenyképességét tekintve a tizenegyedik helyen állt a 38 OECD-tagállam körében egy olyan komplex mérőszám szerint, ami az adókulcsok mértékétől kezdve azok számosságáig több, mint negyven tényezőn alapul. Az ország pozíciója 2022-höz képest nem változott az új adónemek bevezetése ellenére sem.
Adat
Fontos