Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2023. szeptember 4. 13:11 Adat

Míg az EU szabadul Oroszországtól, Magyarország a második legnagyobb célországává vált

Míg az EU-s tagállamok többsége jelentős mértékben leépítette oroszországi importját, Magyarország számottevően növelte. Így mostanra Magyarország lett Oroszország második legnagyobb exportpartnere az uniós országok között, pedig a háború előtt még a középmezőnyben voltunk. 

Számokban: Ukrajna megtámadása óta kevesebb mint ötödére esett az EU oroszországi importjának aránya, és az export is jelentősen csökkent. 

  • A behozott áruk értéke alapján Bulgária (+79%) és Csehország (+35%) mellett egyedül Magyarország (+73%) növelte érdemben importját Oroszországból. A döntő többségnél drasztikusan csökkent ez a mutató: a tagállamok 60 százaléka legalább 70 százalékkal kevesebbet költött orosz árukra, mint 2021 elején. 
  • Magyarország abszolút mértékben Oroszország második legfontosabb EU-s célországává vált Hollandia mögött, pedig a háború előtt Németországba még a magyar forgalom tízszerese ment. 

Alulnézet: Magyarország szinte kizárólag szénhidrogéneket importál Oroszországból, tavaly nagyjából a magyar földgázfogyasztás 80-85 százaléka származott Oroszországból, a kőolajnál pedig 80 százalék körüli volt az orosz import aránya. 

Tágabb kontextus: az EU embargót vezetett be az orosz kőolajra, de Magyarország, Csehország, Szlovákia és Bulgária átmeneti mentességet kapott. A magyar kormány visszatérően arra hivatkozik, hogy ki vagyunk szolgáltatva az orosz kőolaj- és földgázszállításoknak, az elmúlt másfél év azonban azt mutatta, hogy ez nem így van

  • Ahogy a lenti ábrán is látszik, számos európai ország lényegében teljesen leépítette az orosz importját. A balti államok vagy Lengyelország importját is nagyobb részben határozta meg Oroszország, mint Magyarországét, mégis jelentős mértékben vagy szinte teljesen leépítették az orosz importot. 

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat külkereskedelem orosz-ukrán háború Oroszország Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.