Soha egyetlen hónapban sem értek még el akkora bevételt a hazai vendéglátóegységek, mint idén júniusban. A jó hírek azonban itt véget is érnek a szektor számára, az éttermek forgalma ugyanis az elmúlt évtizedben csak akkor esett ekkorát, amikor a világjárvány miatt be kellett zárniuk.
Mi történt? Az elmúlt hónapokhoz hasonlóan júniusban is csak az árak drasztikus emelkedése miatt nőtt a hazai éttermek bevétele. Bár a 25 milliárd forintos gyarapodás első ránézésre jónak tűnik, valójában drasztikus forgalomcsökkenés mellett sikerült ezt elérnie a szektor szereplőinek.
Számokban: ehhez képest az idén júniusban közel 7,5 százalékkal maradt el a forgalom az egy évvel korábbitól. A visszaesés ráadásul elsősorban a kereskedelmi vendéglátóhelyeket sújtotta, a munkahelyi kifőzdékben stagnálást mutattak az adatok.
Felülnézet: Akárcsak a turizmusban, a vendéglátás területén is egyre súlyosabban érződik a lakosság elkölthető jövedelmének csökkenése. Míg azonban egy nyaralás esetében a korábban választott drágább szállás kiváltható olcsóbbal, az éttermeknél ez a lefele vásárlás kevésbé működik: az emberek nem olcsóbb étterembe mennek, inkább máshogy oldják meg az étkezést és a szórakozást.
Mi következik? A forgalom beszakadása azért jön különösen rosszul az éttermeknek, mert hagyományosan a nyári hónapok a legerősebbek a vendéglátásban. A gyenge nyár még akkor is rányomhatja a bélyegét a teljes évre, ha utána javul a helyzet, ám egyelőre ez is elég optimista feltételezésnek tűnik.
Adat
Fontos