Hírlevél feliratkozás
Katona Hajnalka
2023. január 1. 12:03 Adat

A patriarchális társadalmakban nagyobb eséllyel bántalmazzák a nőket

Egy indiai tanulmány azzal foglalkozik, hogy vajon milyen okok állhatnak a mögött, hogy az országban még mindig nagyon elterjedt a családon belüli erőszak, azon belül is az, hogy a férjek erőszakosak a feleségeikkel.  

Arteyee Sinha és szerzőtársai kérdőíves módszerrel vizsgálták, hogy 15-29 év közöti házas férfiak mennyire hajlamosak arra, hogy erőszakot alkalmazzanak a feleségeikkel szemben, ha azok nem azt csinálják, amit szeretnének vagy ellentmondanak nekik.  

A válaszadók 17 százaléka mondta azt, hogy valóban megütötte a feleségét az elmúlt egy évben legalább egyszer. Ez a szám valószínűleg a valóságban magasabb, hiszen sokan a kérdőívben jobb színben próbálják feltüntetni magukat, mint amilyenek valójában, így nem feltétlenül ismerik be, ha elkövettek ilyesmit.  

Ami viszont beszédes, hogy

a válaszadók fele gondolta úgy, hogy bizonyos körülmények között helyénvaló, ha a férj megüti a feleségét.

Ezen kívül 78 százalék gondolta úgy, hogy a férfinak van autoriter hatalma a házasságban és 72 százalék szerint a feleségnek mindenhez a férje engedélyét kell kérni.  

A szerzők arra voltak kíváncsiak, hogy miért lehetnek ezek a számok ennyire magasak. Ehhez olyan kérdéseket is feltettek, amik a válaszadók gyerekkorára vonatkoztak. Ezekből kiderült, hogy alkalmaztak-e velük szemben erőszakot a szüleik gyerekkorukban vagy szemtanúi voltak-e mások ellen irányuló családon belüli erőszaknak.  

De arra is rákérdeztek, hogy a családban mennyire volt jellemző, hogy a férfiakat magasabb rendűnek állították be, például azzal, hogy az ő oktatásukra több erőforrást fordítottak vagy, hogy a lány gyerekeknek aránytalanul több házimunkát kellett végezni, mint a fiú testvéreiknek

Ezeket a gyerekkori hatásokat és a felnőttkori viselkedést elemezve kiderült, hogy akik fiúként arra lettek nevelve, hogy fontosabbak, mint a lány testvéreik, azok felnőttként is azt gondolták, hogy a férfiak magasabb rendűek, mint a nők, ezért ellene voltak a nemi egyenlőségnek. Ezek az emberek nagyobb eséllyel bántalmazták a feleségeiket, bár ezt a viselkedést az is nagyban felerősítette, ha őket vagy egy családtagjukat bántalmazták, mikor gyerekek voltak.  

A szerzők ezzel adat szintű bizonyítékot tudtak mutatni arra, hogy

a patriarchális társadalmakban nagyobb eséllyel lesznek a nők bántalmazás áldozatai.

Illetve arra is, hogy a bántalmazó gyerekek sokszor felnőttként maguk is bántalmazókká válhatnak.  

Ezzel szeretnék felhívni a figyelmet, hogy főleg olyan társadalmakban, mint az indiai, nagyon fontos lenne már gyerekkorban olyan társadalmi közeget biztosítani a gyerekeknek, ahol megtanulják, hogy a nők és a férfiak egyenrangúak, hogy ezzel felnőtt korukban is jobban tiszteljék a nőket és a nők is megtanulják, hogy vannak jogaik, amikhez ragaszkodhatnak.  

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat bántalmazás családon belüli erőszak férfiak india nemek közötti egyenlőség Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Torontáli Zoltán
2025. március 31. 12:18 Adat

Az EU-ban csak a bolgár és a román dolgozó munkája olcsóbb a magyarénál

Bulgáriában 11, Romániában 12,5, Magyarországon pedig 14 euró volt 2024-ben az egy órára jutó teljes munkaerőköltség. Szlovákia, Csehország és Lengyelország ennél egy szinttel magasabb sávban van.

Hajdu Miklós
2025. március 28. 13:29 Adat

Olyasmiről árulkodhat a rekordalacsony születésszám, amiről a kormány hallani sem akar

Ha folytatódik a kedvezőtlen tendencia, az arra utalhat, hogy a családtámogatások csak előrehozták az amúgy is tervezett gyermekek megszületését.

Vámosi Ágoston
2025. március 28. 11:29 Adat, Közélet

Megint kényszerhitelezik a nyugdíjasok a magyar államot, de nem ez a legrosszabb hír

Elismerte a kormány a korábbi inflációs terv tarthatatlanságát, de a növekedésre és a hiányra vonatkozó előrejelzések is egyre rosszabbul néznek ki.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. április 2. 05:59 Vállalat

Olyasmiben látott értéket, amiben más nem, erre alapozva válna globális céggé a magyar Datapao

A magyar adatelemző cég az egyike az ezer leggyorsabban növekvő európai cégnek a Financial Times szerint. De hogyan jutottak ide?

Torontáli Zoltán
2025. április 1. 05:58 Vállalat

Ezért nem tud ma beszállni az árversenybe a sarki élelmiszerbolt

Az árrésstop minden korábbinál jobban megmutatta, milyen hatalmas előnyben vannak a nagy boltláncok a beszerzések terén a kisboltokhoz képest.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.