Egy bécsi ingatlanfejlesztő társaság, a Wiener Komfortwohnungen megrendelésére készített tanulmány szerint 2030-ra körülbelül 1,2 millió új lakásra lesz igény Európa kilenc nagyvárosában. A német DIW Econ által készített tanulmány Londonban mutatta ki a legnagyobb várható keresletet, ott 355 ezer lakást kellene építeni tíz év alatt, hogy ki lehessen elégíteni a keresletet.
Ha abszolút értékben nézzük a számokat, London után Varsóban és Párizsban mérték a legnagyobb várható igényt, de Budapest sem marad el érdemben. Nálunk úgy kalkulálnak, hogy a növekvő népesség következtében majdnem 120 ezer lakásra lenne szükség 2030-ig.
Az alábbi grafikonon a relatív értékekkel állítottuk sorba a városokat, és jól látszik, hogy a jelenlegi lakásállományhoz képest Koppenhágában kellene a legtöbbet építkezni, Budapesten pedig nagyobb mértékű fejlesztésre lenne szükség, mint Londonban, Párizsban, Berlinben vagy éppen Bécsben.
Az adatok szerint Budapesten legalább hetedével növelni kellene a lakásszámot tíz év alatt.
A számításba egyébként belevették a következő tíz évben várhatóan eltűnő, leépülő lakásállományt is, azaz nettó növekményről van szó. Konstantin Kholodilin, a tanulmány szerzője azt mondja, korábban a politika és a várostervezők is gyakran alábecsülték a fejlesztési igényeket. Berlinben például a kilencvenes évek közepéig tartó intenzív építkezések után nem sok minden történt, mert azt feltételezték, hogy a népesség inkább csökken, mint nő.
Márpedig az előrelátás fontos, mert a lakáskínálat a nagyvárosokban gyakran csak késve alkalmazkodik a kereslethez, az egyre beszűkülő belvárosi építési lehetőségek, az elnyúló engedélyeztetési eljárások és az építőipari munkaerő hiánya miatt.
Adat
Fontos