Nehéz idők várhatók a magyar gazdaság exportvezérelt részében, ugyanis tovább romlottak a német gazdasági kilátások. Az IHS Markit márciusi jelentésében a német és a francia átfogó beszerzési menedzsment index (BMI) is elmaradt a várttól, főleg a feldolgozóipar gyenge eredményei miatt.
A német feldolgozóipari BMI 44,7 ponton áll, ami több mint hatéves mélypontot jelent (és jócskán elmarad a piac növekedését a csökkenésétől elválasztó 50,0-s határtól.) Ugyanebben a mutatóban a franciáknál 48,8 pontot mértek, ez – a tavaly decemberi adatoktól eltekintve – 2016 óta nem állt ilyen alacsonyan. Az IHS elemzői szerint a német ipar visszaesése a Brexit bizonytalanságával, az amerikai-kínai kereskedelmi kapcsolatok nehézségeivel és az autógyártó szektor lassulásával magyarázhatóak.
Az eurózóna számai is ehhez hasonlóan alakultak, és bár az átfogó BMI továbbra is 50 pont felett áll, tovább csökkent a februári 51,9-hez képest, 51,3-ra. A majdnem hatéves mélyponton lévő feldolgozóipari index a közel stagnáló 49,4-ről majdnem két pontot esett, 47,7-re. A fejleményeket az új megrendelések hónapok óta tartó csökkenésével magyarázták a közgazdászok, de jelezték, hogy a szolgáltatóipar számai továbbra is erősek, a növekedés lassulásának ellenére is.
Az eurózóna adataiból az következik az elemzés szerint, hogy a második negyedévben még gyengébb lehet a növekedés, illetve aggodalomra adhat okot, hogy egyre több cég fogja vissza munkaerő-felvételi terveit, és várhatóan a befektetéseit is újragondolja. Az IHS Markit szerint emiatt az is megkérdőjelezhető, hogy 2019-ben tud-e több mint 1 százalékot nőni a gazdaság az eurózónában.
Adat
Fontos