Három magyarországi is van a 15 leggyorsabban elnéptelenedő európai régió között. Az Eurostat nemrég frissített adatbázisa szerint a Dél-Alföldön, Dél-Dunántúlon és Észak-Magyarországon is 6 százalékot meghaladó mértékben csökkent a lakosság száma 2009 és 2018 között. Az adatokon elég jól látszik az Európán belüli migráció iránya, hiszen miközben a kelet-közép-európai térség szegényebb területeiről menekülnek, a nyugati nagyvárosok továbbra is rohamosan nőnek.
A három itthoni régió 6-7 százalékos visszaesése ugyan elég ijesztő, Romániában és Bulgáriában több helyen ennél is jóval nagyobb mértékű csökkenést mértek. A leggyorsabban Severozapaden népessége fogy: az unió többi országához legközelebb eső bolgár régióban 2018 elején hetedével laknak kevesebben, mint 2009-ben. Ennél azonban csak egy hajszállal volt jobb a helyzet Románia keleti és déli részén: itt három régióban is 13 százalékot meghaladó mértékű népességcsökkenést regisztráltak.
Érdekes módon országos szinten ennek ellenére messze nem ebben a két tagállamban fogy a leggyorsabban a népesség. Ezt a listát ugyanis a lettek és a litvánok vezetik. Mindkét balti államban több mint 10 százalékkal élnek most kevesebben, mint tíz éve, csak ezek olyan kicsi országok, hogy egyetlen régióból állnak.
Az uniós országok többségében egyébként nő a népesség: a 27 tagállam kétharmadában vannak most többen, mint 2009-ben. A legnagyobb népességnövekedés két törpeállamban, Máltán és Luxemburgban volt, a nagyobb országok közül pedig a svédek gyarapodtak a legtöbbel.
Svédországban – ahogy a nyugati országok többségében – főleg a migráció hatott jótékonyan a lakosságszámra, ahogy egyébként a kelet-európai népességcsökkenésben is ez játszotta a legfontosabb szerepet. Sokat elárul, hogy a lakosság száma a nagyobb nyugati városokban ugrott meg a leginkább az előző tíz évben. A listát itt is Luxemburg vezeti, de a top 10-be három londoni régió, valamint Brüsszel és Bécs is bekerült.
Sőt, Magyarországon sem csökkent minden térségben a lakosság száma. Budapesten és Pest megyében például látványosan növekedett. Az Eurostat adatai szerint a fővárosban most közel 50 ezerrel élnek többen, mint 2009-ben, ami 3 százalékos növekedést jelent, Pest megyében pedig ennél is nagyobb mértékben ugrott meg a népességszám.
Adat
Fontos