Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2019. február 22. 13:17 Adat

Már hivatalosan is nagyon durva az egészségügyben a munkaerőhiány

A hivatalos adatok szerint évek óta nem dolgoztak annyian a magyar egészségügyben, mint 2018 végén, ám ha jobban a számok mögé nézünk, látszik, hogy rendszerszintű problémák vannak a szektor munkaerőpiacán. A statisztikai hivatal adatai azt mutatják, hogy 2018 második felében több ezer olyan ember vált munkanélkülivé, aki korábban a humán egészségügy vagy az ezzel együtt kezelt szociális ellátás területén dolgozott. Tartalék azonban így sincs a rendszerben, hiszen a korábbi tapasztalatok alapján a kilépők jelentős része nem a hazai egészségügyben helyezkedik el újra.

A Központi Statisztikai Hivatal napokban frissített kimutatása szerint 2018 decemberében 122 ezren álltak alkalmazásban a hazai egészségügyben. Ez kétszázzal több az egy hónappal korábbinál, és 1200 fővel haladja meg a tavaly év eleji szintet.

 


A növekedés azonban hosszabb távon sem volt ennél jelentősebb annak ellenére, hogy időközben a teljes nemzetgazdaságban igencsak megugrott a foglalkoztatottság. 2015 elejéhez képest 1,8 százalékkal nőtt a humán egészségügyi területen dolgozók létszáma, ami az összes ágazat közül a negyedik legalacsonyabb. Ennél kisebb mértékű gyarapodás csak a mezőgazdaságban és a pénzügyi ágazatban volt, a rezsicsökkentéssel megroppantott energiaszektorban pedig csökkenést mértek. Ezzel szemben az ország egészében 12 százalékkal emelkedett az alkalmazásban állók száma, de az építőiparban, az IT-szektorban és a turizmusban például 20 százalékot is meghaladó gyarapodást regisztráltak.

Az egészségügyi rekordfoglalkoztatottság ellenére a közelmúltban látványosan megugrott az olyan munkanélküliek száma, akik legutóbb vagy az egészségügy, vagy a szociális ellátás területén dolgoztak*Itt a KSH – ellentétben a foglalkoztatottsági adatokkal – valamiért nem bontja meg a két alszegmenst, így pontosan nem lehet tudni, hogy hányan hagyták el az egészségügyet és mennyien a szociális ellátás területét.. Míg tavaly április és június között mindössze 1702 ilyen ember volt, 2018 utolsó negyedévében már 4047. Azaz alig fél év alatt alsó hangon 2300-an léptek ki a szektor munkaerőpiacáról, de – mivel a munkanélküliek elhelyezkedése folyamatos – valószínűbb, hogy inkább három-négyezren.

 

Még így is látványosan kevés azonban a tartalék. A tavalyi utolsó negyedévben rögzített négyezer munkanélküli ugyanis a két területen dolgozók mindössze 1,8 százaléka*Ebben az időszakban a szociális ellátásban közel 100 ezren álltak alkalmazásban. . Ha pedig a pár hónappal korábbi 1700 munkanélkülihez viszonyítunk, akkor ennél is jóval alacsonyabb, 0,8 százalékos mutató adódik. Ez nagyon komoly munkaerőhiányra és durva strukturális problémákra utal.

Különösen igaz ez úgy, hogy az elmúlt évek adatai alapján úgy tűnik: az egészségügy és a szociális ellátás területén munkanélkülivé válók jellemzően valahol máshol helyezkednek el: nem vagy nem Magyarországon térnek vissza korábbi munkakörükhöz. Az elmúlt években ugyanis úgy csökkent a munkanélküliek száma közel tízezerrel, hogy az alkalmazásban állóké eközben sokkal kisebb mértékben nőtt. Ennek megfelelően a kieső munkaerőt is valahonnan máshonnan kell pótolni.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat egészségügy foglalkoztatás munakerőhiány Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.