Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2018. március 12. 17:39 Élet, Közélet

A közigazgatás vezetői félnek elmondani a véleményüket a közigazgatásról

Lengyel György, a Corvinus Egyetem professzora és Szabó Laura, a Népességtudományi Kutatóintézet tudományos munkatársa egy 2014-es európai elitkutatás adatainak (angolul innen letölthető) elemzését mutatta be a Kornai János 90. születésnapjára rendezett konferencián. Eredményeik szerint a magyarországi intézményrendszer iránti bizalom tabutémává vált a magas rangú köztisztviselők körében.

Az a jelenség utal erre, amelyet a kérdőíves kutatások során válaszmegtagadásnak hívnak, amikor egy kérdésre, vagy akár az egész kérdőívre azt mondja a megkérdezett, hogy nem válaszol. Sokféle oka lehet annak, hogy valaki így dönt, de az egyik legjellemzőbb, hogy túl érzékeny témát érint az adott kérdés.

Az kutatás adatai szerint a magyar parlament, a kormány és az önkormányzatok iránt az adminisztratív elit tagjai jóval magasabb fokú bizalmat fejeztek ki egy tízfokú skálán, mint a másik két vizsgált elit csoport, a média és a gazdaság vezetői.

 

Ez még túl nagy meglepetésre nem ad okot, viszont az elemzés kitér arra is, hogy a magyar elit e három csoportja közül csak a közigazgatási vezetők körében fordult elő válaszmegtagadás, és nem is elhanyagolható, 20-25 százalékos arányban, amikor az itthoni intézmények iránti bizalmukról kérdezték őket. Ráadásul alig volt közöttük olyan válaszadó, aki alacsony bizalomról adott volna számot.

A szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy akik kevésbé bíznak ezekben a szervezetekben, azok a válaszuk elhallgatása mellett dönthettek. E mögött pedig bizonyára a válaszmegtagadás szokásos legfőbb oka áll, vagyis úgy látszik, túl érzékeny a téma. A magyar intézményrendszer minőségéről a közigazgatás vezetői még egy anonim, nemzetközi kérdőíven sem merik vállalni a valódi véleményüket, ha az negatív.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Közélet bizalom intézményrendszer köztisztviselők kutatás tabu Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Fontos

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.