Hírlevél feliratkozás
Hajdu Miklós
2018. március 12. 17:39 Élet, Közélet

A közigazgatás vezetői félnek elmondani a véleményüket a közigazgatásról

Lengyel György, a Corvinus Egyetem professzora és Szabó Laura, a Népességtudományi Kutatóintézet tudományos munkatársa egy 2014-es európai elitkutatás adatainak (angolul innen letölthető) elemzését mutatta be a Kornai János 90. születésnapjára rendezett konferencián. Eredményeik szerint a magyarországi intézményrendszer iránti bizalom tabutémává vált a magas rangú köztisztviselők körében.

Az a jelenség utal erre, amelyet a kérdőíves kutatások során válaszmegtagadásnak hívnak, amikor egy kérdésre, vagy akár az egész kérdőívre azt mondja a megkérdezett, hogy nem válaszol. Sokféle oka lehet annak, hogy valaki így dönt, de az egyik legjellemzőbb, hogy túl érzékeny témát érint az adott kérdés.

Az kutatás adatai szerint a magyar parlament, a kormány és az önkormányzatok iránt az adminisztratív elit tagjai jóval magasabb fokú bizalmat fejeztek ki egy tízfokú skálán, mint a másik két vizsgált elit csoport, a média és a gazdaság vezetői.

 

Ez még túl nagy meglepetésre nem ad okot, viszont az elemzés kitér arra is, hogy a magyar elit e három csoportja közül csak a közigazgatási vezetők körében fordult elő válaszmegtagadás, és nem is elhanyagolható, 20-25 százalékos arányban, amikor az itthoni intézmények iránti bizalmukról kérdezték őket. Ráadásul alig volt közöttük olyan válaszadó, aki alacsony bizalomról adott volna számot.

A szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy akik kevésbé bíznak ezekben a szervezetekben, azok a válaszuk elhallgatása mellett dönthettek. E mögött pedig bizonyára a válaszmegtagadás szokásos legfőbb oka áll, vagyis úgy látszik, túl érzékeny a téma. A magyar intézményrendszer minőségéről a közigazgatás vezetői még egy anonim, nemzetközi kérdőíven sem merik vállalni a valódi véleményüket, ha az negatív.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Közélet bizalom intézményrendszer köztisztviselők kutatás tabu Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Vermes Nikolett
2024. november 17. 06:09 Élet

Milyen esélyekkel indul egy elhagyott csecsemő a magánkórházban születetthez képest?

Szerető családban eltűnhetnek a kezdeti viszontagságok következményei, de fontos, hogy minél kevesebb időt töltsenek átmeneti körülmények között.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.