Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2021. április 7. 12:18 Adat

Világrekord halálozást hozó napon nyit Magyarország

Folyamatos adatközlés mellett soha sehol nem jelentettek még népességarányosan olyan magas napi Covid halálozást, mint amiről szerdán reggel beszámolt az operatív törzs. Ez több okból sem feltétlenül jelenti azt, hogy egyetlen országban sem követelt még több áldozatot egy napon a járvány, de így is elég jól rámutat, hogy épp a harmadik hullám tetőzésén jelentette be a kormány a nyitást.

Sok a pontatlanság

Korábban már többször írtunk róla, hogy a halálozási adatok, különösen a napiak, csak nagyon korlátozottan összehasonlíthatóak. Az az érvrendszer, amivel a kormányzat magyarázza a magyar áldozatok kiugróan magas számát, nagy általánosságban nem állja meg a helyét, de nem is teljesen alaptalan. Legutóbb Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter mondta, hogy az itthoni számok azért ennyire magasak, mert a hazai protokoll alapján mindenkit, aki fertőzöttként elhunyt, Covid-áldozatnak tekintenek, míg máshol ez nincs így.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA globális járvány harmadik leghalálosabb napja volt kedden MagyarországonA hivatalos adatok alapján, amelyek viszont a kormány szerint nem összehasonlíthatóak. Megvizsgáltuk, hogy valóban így van-e.

Múlt heti cikkünkben bemutattuk, hogy az uniós országok többségéhez képest itthon sem marad érdemben kevesebb Covid áldozat rejtve, így a miniszter magyarázata erősen sántít. Ugyanakkor valóban van néhány olyan tagállam, ahol szinte biztosan magasabb az áldozatok száma, mint amire a hivatalos számokból következtetni lehet.

Ilyen például Bulgária, annak ellenére is, hogy náluk a közölt halálozási adatok is rendkívül súlyos járványt mutattak tavaly november végén és december elején. A tényleges áldozatok száma azonban valószínűleg a közzétettnél, és a jelenlegi magyarországinál is jóval magasabb lehetett.

Húsvéti torzítás

Ráadásul az is szinte biztos, hogy az operatív törzs által ma jelentett áldozatok sem mind kedden veszítették életüket. Szintén írtunk már róla korábban, hogy a halálozási adatokban nagyon erős heti ciklikusság van, és ez még csak nem is magyar sajátosság. Mivel a szombat és a vasárnap nem munkanap, ezért az országok többségében ilyenkor jó eséllyel a Covid adatokat közlő intézményekben is kevesebben dolgoznak, így megcsúszik az adatok rögzítése és közzététele. Ezeket aztán a következő hét elején pótolhatják.

Fokozottan igaz ez egy olyan négynapos hétvégére, mint amilyen az előző volt. Magyarországon szombattól kezdve olyan halálozási adatokat közölt az operatív törzs, amelyekről a korábbi trendek alapján egyértelműen látszott, hogy nem lehetnek valósak. Kedden például kevesebb áldozatról számoltak be, mint a megelőző három hétben bármikor.

Mindez azt jelenti, hogy most sem ugrott egyik napról a másikra közel duplájára a halálozás,

a mai szám valószínűleg a korábbi pontatlan adatok korrekciója is.

Ez a hatás azonban az országok többségénél szintén érvényesül, sőt van ahol még látványosabb. A már említett bolgároknál például nagyon erős heti ciklikusság van: hétfőn mindig kiugró halálozási adat jelenik meg, vélhetően szintén az adatközlés sajátosságai miatt. Pont ezért használják szinte mindenhol a hétnapos mozgóátlagot a járvány aktuális helyzetének megítélésére ez ugyanis legalább a heti ciklusokat kiszűri.

Az összehasonlíthatóság korlátaitól függetlenül azonban szinte biztos, hogy népességarányosan még sehol nem jelentettek ilyen magas napi halálozást úgy, hogy korábban nem maradt ki egyetlen adatközlés sem. Az Our World in Data több mint kétszáz ország Covid trendjeit gyűjti a járvány tavalyi kirobbanása óta. Az adatbázisban ugyan szerepel néhány, a mai magyarországinál magasabb halálozási adat, de ezeknél vagy nem egyeznek a számok a hivatalos nemzeti Covid tájékoztató oldalak adataival, vagy korábban teljesen kimaradt napok korrekciója torzítja azokat. Utóbbira Svédország és Szlovákia lehet példa: utóbbiban például kétszer is 200 körüli elhunytról számoltak be, de mind a két alkalommal kimaradt korábban egy-egy napnyi adatközlés.

Ha ezeket, illetve a törpeállamokat kiszűrjük, akkor a világjárványban az eddigi legmagasabb népességarányos halálozást hozó nap Bulgáriában volt november végén egy hétfőn.

A ma közölt magyar adat azonban ezt is meghaladta.

A rekord halálozási adat egyébként nem mond ellent annak, hogy a statisztikák minden visegrádi országban a tetőzés jeleit mutatják, vagyis a trendforduló a következő időszakban egyáltalán nem kizárt, ebben az esetben a számok arra utalnak, hogy a tetőt sajnos borzasztóan magasan fogta meg Magyarország.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkTetőzik a járvány, lassan fellélegezhet a visegrádi régióLassan minden visegrádi országban enyhülhet a járvány és felmerül a nyitás lehetősége.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat halálozás járvány koronavírus rekord Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.

Fontos

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.