Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2020. december 10. 14:25 Vállalat

Forintban ezermilliárdos veszteséget hozott össze a világ legnagyobb utazási irodája

Nyilvánosságra hozta a szeptemberben véget ért legutóbbi üzleti évének adatait a németországi központú TUI utazási iroda. Eszerint – döntően a koronavírus-járvány hatására – a bevétel 58 százalékkal, 7,9 milliárd euróra esett, a veszteség pedig 3,1 milliárd eurót (1100 milliárd forint) tett ki.

Az is egyértelmű, hogy a vállalat mostani üzleti évének első fele sem lesz könnyebb. Fritz Joussen vezérigazgató azonban a jövő nyárral kapcsolatban már igyekezett optimizmust sugározni, mondván, a nyaralások iránti keresletet jelentősen növeli, hogy az év elejétől elkezdődik az emberek beoltása a koronavírus ellen.

A derűlátást alátámaszthatja, hogy a nyárra szóló foglalásokból időarányosan 3 százalékkal több van, mint két éve, az árak pedig az egy évvel korábbihoz képest 14 százalékkal kerültek feljebb. A jelentős bizonytalanság miatt azonban a cég nem fogalmazott meg várakozásokat a mostani üzleti évvel kapcsolatban. 2022-re mindenesetre remélik, hogy a dolgok visszazökkennek a járvány előtti kerékvágásba – írja a Spiegel.

Ami a mostani téli időszakot illeti, a foglalások szintje 82 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbihoz képest, és a kapacitásokat is nagyjából erre a szintre vágta vissza a vállalat. A kiesést csak kis mértékben kompenzálja, hogy az értékesített szolgáltatások ára 4 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.

A világ legnagyobb, tavaly 23 millió embert vakációztató utazási irodája a koronavírus-járvány kitörése nyomán decemberig már 3 milliárd euró hitelt kapott a német államtól, múlt héten pedig egy újabb mentőcsomagról is megegyezés született. Ennek keretében az állam további 1,8 milliárd euró értékben siet a cég segítségére tőkével, hitellel és hitelgaranciával. Emellett a fő tulajdonos, az orosz Alekszej Mordasov is betesz félmilliárd eurót, amivel 36 százalékra növeli részesedését a tőzsdén jegyzett cégben, ha megkapja ehhez az engedélyt a német tőzsdefelügyelettől. (Ha nem, akkor 29,9 százalékos tulajdonos lesz.)

Ezekkel együtt a vállalat nagyjából 2,5 milliárd euró szabad forrással rendelkezik, amely a vezérigazgató szerint elegendő ahhoz, hogy átvészelje az üzlet normalizálódásáig hátralévő időszakot. A 2018/19-es üzleti évben a cég 416 millió euró nyereséget termelt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA Thomas Cook összeomlása annak a jele, hogy a társasutazást kinyírja az internetHogyan mehet tönkre ilyen hirtelen egy 178 éve működő gigaméretű utazási iroda, amelynek 16 országban 19 millió utasa volt egy évben? A magyar Neckermann jobb helyzetben van, de a felfordulást nem ússza meg.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat állami támogatás járvány németország tui turizmus Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Bucsky Péter
2024. április 18. 04:32 Adat, Vállalat

Most lehet hibáztatni Brüsszelt: kamionok áradatát szabadítja az utakra

A zöldnek mondott intézkedések a közúti áruszállítást hozzák helyzetbe, ezek hatására várhatóan jelentős mennyiségű vasúti forgalom terelődik kamionokra.

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Fontos

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.