Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2020. december 10. 14:25 Vállalat

Forintban ezermilliárdos veszteséget hozott össze a világ legnagyobb utazási irodája

Nyilvánosságra hozta a szeptemberben véget ért legutóbbi üzleti évének adatait a németországi központú TUI utazási iroda. Eszerint – döntően a koronavírus-járvány hatására – a bevétel 58 százalékkal, 7,9 milliárd euróra esett, a veszteség pedig 3,1 milliárd eurót (1100 milliárd forint) tett ki.

Az is egyértelmű, hogy a vállalat mostani üzleti évének első fele sem lesz könnyebb. Fritz Joussen vezérigazgató azonban a jövő nyárral kapcsolatban már igyekezett optimizmust sugározni, mondván, a nyaralások iránti keresletet jelentősen növeli, hogy az év elejétől elkezdődik az emberek beoltása a koronavírus ellen.

A derűlátást alátámaszthatja, hogy a nyárra szóló foglalásokból időarányosan 3 százalékkal több van, mint két éve, az árak pedig az egy évvel korábbihoz képest 14 százalékkal kerültek feljebb. A jelentős bizonytalanság miatt azonban a cég nem fogalmazott meg várakozásokat a mostani üzleti évvel kapcsolatban. 2022-re mindenesetre remélik, hogy a dolgok visszazökkennek a járvány előtti kerékvágásba – írja a Spiegel.

Ami a mostani téli időszakot illeti, a foglalások szintje 82 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbihoz képest, és a kapacitásokat is nagyjából erre a szintre vágta vissza a vállalat. A kiesést csak kis mértékben kompenzálja, hogy az értékesített szolgáltatások ára 4 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.

A világ legnagyobb, tavaly 23 millió embert vakációztató utazási irodája a koronavírus-járvány kitörése nyomán decemberig már 3 milliárd euró hitelt kapott a német államtól, múlt héten pedig egy újabb mentőcsomagról is megegyezés született. Ennek keretében az állam további 1,8 milliárd euró értékben siet a cég segítségére tőkével, hitellel és hitelgaranciával. Emellett a fő tulajdonos, az orosz Alekszej Mordasov is betesz félmilliárd eurót, amivel 36 százalékra növeli részesedését a tőzsdén jegyzett cégben, ha megkapja ehhez az engedélyt a német tőzsdefelügyelettől. (Ha nem, akkor 29,9 százalékos tulajdonos lesz.)

Ezekkel együtt a vállalat nagyjából 2,5 milliárd euró szabad forrással rendelkezik, amely a vezérigazgató szerint elegendő ahhoz, hogy átvészelje az üzlet normalizálódásáig hátralévő időszakot. A 2018/19-es üzleti évben a cég 416 millió euró nyereséget termelt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA Thomas Cook összeomlása annak a jele, hogy a társasutazást kinyírja az internetHogyan mehet tönkre ilyen hirtelen egy 178 éve működő gigaméretű utazási iroda, amelynek 16 országban 19 millió utasa volt egy évben? A magyar Neckermann jobb helyzetben van, de a felfordulást nem ússza meg.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat állami támogatás járvány németország tui turizmus Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Jandó Zoltán
2025. április 7. 16:42 Közélet, Vállalat

Lázár János úgy csinál, mint aki nem érti, hogyan működik a NER

Nekimenne az építőipari multiknak a miniszter, de javaslatával a „luxizó” NER-milliárdosoknak sokkal több kényelmetlenséget okozhat.

Vámosi Ágoston
2025. április 4. 11:21 Adat, Vállalat

Sikerülhet ellenszélben külpiacra lépniük a magyar vállalkozásoknak?

Örök téma a magyar cégek exportjának fellendítése, egy budapesti üzleti rendezvényen egyebek mellett arról lesz szó, hogyan kerülhetők el a folyamat buktatói.

Váczi István
2025. április 2. 14:26 Vállalat

Újra azzal úszta meg a sokmilliárdos büntetést a Mercedes, hogy feldobta kartelltársait

Olcsóbban akarták letudni a roncsautókkal kapcsolatos kötelezettségeiket a gyártók, de lebuktak, mert a Mercedes kibeszélt a kartellből – nem először.

Fontos

Schaffhauser Tibor
2025. április 9. 17:20 Világ

Sokat veszíthetünk azzal, hogy még mindig nincs uniós klímacél 2040-re

Középtávú cél nélkül nehezebb a klímaátmenet, pedig a magyar elemzések szerint is megérné a gyorsabb átállás a kibocsátásmentes gazdaságra.

Vámosi Ágoston
2025. április 9. 14:35 Világ

Tovább durvul a kereskedelmi háború, és még kész sincs az EU válasza

Kína visszalőtt az 50 százalékos emelésre, az EU számára az a kérdés, hogy keménységgel vagy kompromisszumkészséggel kerülhet-e közelebb a céljához.

Torontáli Zoltán
2025. április 8. 16:02 Pénz

Most látszik, miért kényszeríti a befektetési alapok pénzét is állampapírba a kormány

Eladtad az állampapírodat és befektetési alapot vettél helyette? Jó eséllyel így is állampapírban landolt a pénzed egy része.