Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2020. szeptember 25. 13:07 Adat, Tech

A visegrádi országok felkerültek a világ robotikai térképére, kivéve minket

A most bemutatott World Robotics 2020 című, ipari robotok piacával foglalkozó felmérés szerint 2019 végén világszerte már 2,7 millió ipari robot dolgozott a gyárakban. Az éves növekedés üteme ugyan 2019-ben némileg csökkent (a kereskedelmi háború okozta bizonytalanság, illetve az autóipar és az elektronikai gyártás megtorpanása miatt), a 373 ezer munkába állított új robot így is a harmadik legjobb eredmény volt, amióta az adatokat gyűjtik.

A robotok ipari alkalmazásában hagyományosan az ázsiai országok állnak az élen, a legtöbb új robotot 2019-ben Kínában állították munkába. Az alábbi grafikon a 15 legjobb eredményt mutatja.

 

A lista alja számunkra különösen érdekes lehet, a 14-ik és 15-ik helyen megjelenik két regionális versenytársunk, Csehország és Lengyelország, egyaránt 2600 új telepítéssel.

Kicsit azonban más a kép, ha az ipari robotok 10 ezer munkavállalóra vetített számát nézzük. Ebben az összehasonlításban Kína visszaszorul, de két másik ázsiai ország, Szingapúr és Dél-Korea magasan kiemelkedik. Magyarországról nézve viszont érdekes, hogy Szlovákia mennyire jó helyezést ért el, Franciaország és Kanada között áll, és még Szlovénia is befért az elitbe.

Magyarországot egyelőre nem találjuk meg sem az új telepítések, sem a fajlagos mutatók élbolyában.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA magyar kkv-k nagyon lemaradtak a robotizációban, a csehek és a lengyelek is kétszer jobbak nálukMíg a kelet-európai nagyvállalatok nyitnak az ipari robotok felé, a kis- és közepes vállalatok kevésbé, a magyarok pedig még sokkal kevésbé. Nálunk még azt sem tudják igazán, hogy mit szeretnének kezdeni egy robottal.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÁtveszik az emberi munkát a robotok a magyar és román autóiparban, még sincs elbocsátásA kolozsvári egyetem egyik kutatócsoportja azt vizsgálja, hogy milyen hatásai vannak az Ipar 4.0 alkalmazásának az emberi erőforrásra, és már az első eredmények azt mutatják, hogy nem félni kell az újítástól, hanem alkalmazkodni hozzá.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Tech felmérés ipari robot robot világpiac visegrádi országok Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.