Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2020. szeptember 25. 13:07 Adat, Tech

A visegrádi országok felkerültek a világ robotikai térképére, kivéve minket

A most bemutatott World Robotics 2020 című, ipari robotok piacával foglalkozó felmérés szerint 2019 végén világszerte már 2,7 millió ipari robot dolgozott a gyárakban. Az éves növekedés üteme ugyan 2019-ben némileg csökkent (a kereskedelmi háború okozta bizonytalanság, illetve az autóipar és az elektronikai gyártás megtorpanása miatt), a 373 ezer munkába állított új robot így is a harmadik legjobb eredmény volt, amióta az adatokat gyűjtik.

A robotok ipari alkalmazásában hagyományosan az ázsiai országok állnak az élen, a legtöbb új robotot 2019-ben Kínában állították munkába. Az alábbi grafikon a 15 legjobb eredményt mutatja.

 

A lista alja számunkra különösen érdekes lehet, a 14-ik és 15-ik helyen megjelenik két regionális versenytársunk, Csehország és Lengyelország, egyaránt 2600 új telepítéssel.

Kicsit azonban más a kép, ha az ipari robotok 10 ezer munkavállalóra vetített számát nézzük. Ebben az összehasonlításban Kína visszaszorul, de két másik ázsiai ország, Szingapúr és Dél-Korea magasan kiemelkedik. Magyarországról nézve viszont érdekes, hogy Szlovákia mennyire jó helyezést ért el, Franciaország és Kanada között áll, és még Szlovénia is befért az elitbe.

Magyarországot egyelőre nem találjuk meg sem az új telepítések, sem a fajlagos mutatók élbolyában.

 

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA magyar kkv-k nagyon lemaradtak a robotizációban, a csehek és a lengyelek is kétszer jobbak nálukMíg a kelet-európai nagyvállalatok nyitnak az ipari robotok felé, a kis- és közepes vállalatok kevésbé, a magyarok pedig még sokkal kevésbé. Nálunk még azt sem tudják igazán, hogy mit szeretnének kezdeni egy robottal.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkÁtveszik az emberi munkát a robotok a magyar és román autóiparban, még sincs elbocsátásA kolozsvári egyetem egyik kutatócsoportja azt vizsgálja, hogy milyen hatásai vannak az Ipar 4.0 alkalmazásának az emberi erőforrásra, és már az első eredmények azt mutatják, hogy nem félni kell az újítástól, hanem alkalmazkodni hozzá.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Tech felmérés ipari robot robot világpiac visegrádi országok Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Jandó Zoltán
2024. május 4. 05:07 Adat

Soha nem volt még ilyen enyhe az év eleje Magyarországon

Nemcsak globálisan, Magyarországon is kiugróan magas volt az átlaghőmérséklet 2024 első harmadában. Februárban és márciusban is megdőlt a hőmérsékletrekord.

Bucsky Péter
2024. május 3. 04:31 Adat, Közélet

Átformálta a lakáspiacot a kormány a sok százmilliárdos támogatásokkal

A legalább három gyermeket nevelőknél látványos a lakástulajdonosok arányának növekedése, a falvakban pedig fogyni kezdtek az üresen álló házak.

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Fontos

Mészáros R. Tamás
2024. május 2. 04:32 Világ

Egyre több az elektromos autó, egyre több a panasz is Kínában

A kínai vásárlók nagyobb hatótávolságot és jobb tölthetőséget várnak, nő az elektromos autókkal elégedetlenek aránya. Délkelet-Ázsiában ugyanakkor egyre jobban megy a biznisz a kínai gyártók számára.

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.