Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2020. szeptember 8. 13:01 Élet

A fóliázott papír elkezdte kiszorítani a műanyag csomagolást, de ez nem mindig jó hír

A hűtőpultokba tett, általában 40-50 dekára porciózott húskészítmények műanyag tálcája és fedele körülbelül 20 gramm csomagolóanyagból készül. Ez rengeteg hulladék forrása, és az élelmiszeripar az utóbbi időben komoly lépéseket tett a műanyag használatának visszaszorítására.

Egyre gyakrabban használnak kartonpapírt, ez azonban egy újabb problémát szül. Ahogy a Die Welt írja, a gyártók előszeretettel cserélik le a műanyag tálcát olyanra, amelyet akár tisztán papírnak is érzékelhet a vevő, csakhogy ezek általában műanyag fóliával bevont kartonok.

Amennyiben a papír és a műanyag össze van dolgozva és egységes anyagot alkot, akkor a kompozit kategóriába tartozik. Az előny, amit általában a kiskereskedelmi láncok is előszeretettel kommunikálnak, hogy a felhasznált műanyagok mennyisége ezzel 70 százalékkal csökkenthető.

A papír és a műanyag fólia azonban a legtöbb kompozit esetében nem választható szét könnyen, mert össze van ragasztva. Jobb esetben a termékre rá van írva és rajzolva, hogy szét kellene választani az összetevőket, mielőtt az anyagot a felhasználó a kukába dobja, ám sokszor elmarad a tájékoztatás, és az is előfordulhat, hogy a vásárló eleve tiszta papírnak nézi, és úgy kezeli a szemetet.

A kompozit anyagok nagyon hasznosak a műanyag hulladék csökkentésében, de az újrahasznosítás szempontjából rémálomnak számítanak. Egy német szakértő a Die Weltnek azt mondta, a fóliával bevont papírt legjobb esetben is csak részben lehet újrahasznosítani, a használatuk gazdaságilag is megkérdőjelezhető és az újrahasznosításnál komoly problémákhoz vezet, mert csak külön berendezésekkel lehet kezelni.

Ha nem lehet egyértelműen szétválasztani az összetevőkre, akkor a fóliázott papírt nem szabad együtt kezelni még a laikusok számára hasonló többrétegű tejes és gyümölcsleves kartondobozokkal sem. A helyzetet bonyolítja, hogy utóbbiak szintén kompozit anyagok, de ennek ellenére sem célszerű keverni a két terméket az újrahasznosításnál.

A fogyasztók gyakran nem tudják eldönteni, hogy melyik gyűjtőbe tegyék az anyagot, és az végül a vegyes kommunális hulladék között végzi, amely vagy a lerakóba, vagy az égetőbe megy.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet csomagolás élelmiszer fólia kompozit műanyag papír szelektív hulladékgyűjtés újrahasznosítás Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Jandó Zoltán
2024. december 23. 17:14 Adat, Élet

Kisebb csoda lesz, ha idén összejön a fehér karácsony

Olyan sokat emelkedett a karácsonyi átlaghőmérséklet az elmúlt két évtizedben, hogy lassan csodaszámba megy az ünnepi hótakaró.

G7.hu
2024. december 19. 10:51 Élet

Nagy József, a 24.hu újságírója nyerte az első Szentkirályi Balázs-díjat

Nagy Józsefnek ítélte a G7 jelenlegi és volt újságíróiból álló zsűri az idén megalapított Szentkirályi Balázs-díjat. A 24.hu újságírója az elismerést a vérplazmabiznisz hátterét feldolgozó riportjáért kapta.

Torontáli Zoltán
2024. december 17. 13:08 Élet, Vállalat

Levédetné magának a Dubai Csoki kifejezést a Zsolnay porcelángyár szír tulajdonosa

Ha sikerrel jár, akkor sok édesipari terméknél csak ő használhatná ezt a viharos gyorsasággal népszerűvé vált megnevezést.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. december 23. 11:05 Közélet, Vállalat

Így kebelezi be a NER-cápa a NER-kishalat

A korábban több közbeszerzésen is sikeres Dömper Kft. 2022-ben bajba jutott. Ekkor vette meg a NER egyik ékköve, a Duna Aszfalt csoport.

Stubnya Bence
2024. december 23. 06:01 Vállalat, Világ

A CATL konkurensének szánták, iszonyatosan nagy bukás lett belőle

Az életben maradásért harcol a világverő tervekkel induló európai akkugyártó startup, a Northvolt, ami jól mutatja, milyen nehéz betörni az ágazatba.

Hajdu Miklós
2024. december 22. 06:00 Adat

Ha annyit keresel, mint az uniós átlag, akkor a magyar társadalom felső két százalékához tartozol

Ha az országok közötti eltérő árszínvonalat is figyelembe vesszük, akkor már százból hat magyar jövedelme éri el legalább az EU-átlag szintjét.