Hírlevél feliratkozás
Avatar
2020. augusztus 14. 17:57 Közélet

Most Magyarország volt a leggyengébb láncszem a régióban

(Plósz Dániel János a Danube Capital senior makrogazdasági elemzője. A Zéróosztó a G7 elemzői szeglete.)

A KSH előzetes, kiigazítatlan adatai szerint 2020. második negyedévben 13,6 százalékkal zsugorodott a magyar gazdaság 2019. második negyedévéhez képest. Saját előrejelzésünkben 14,4 százalékos visszaesést vártunk, amellyel a legpontosabb előrejelzését adtuk az elemzői közösségen belül. A ma megjelent tényleges GDP-adat minimálisan felülmúlta a várakozásunkat, mivel a szolgáltatási szektor a várakozásunkhoz képest kedvezőbb teljesítményt mutathatott az első negyedévben. A KSH a mostani körben csak számadatot közölt, a részleteket majd szeptember 1-én ismerteti.

A nemzetgazdaság teljesítménye az első félévben 6,1 százalékkal csökkent a nyers adatok szerint. 2020. első negyedévében még 2,2 százalékkal emelkedett a GDP, ehhez képest a mostani adat jelentős lassulást mutat, ami mögött a koronavírus-járvány áll. Fontos szem előtt tartani, hogy az idei első két hónapot még nem érintette a koronavírus-járvány, az csak márciusban éreztette először a hatásait, áprilisban volt a mélypontja, a gazdaság újranyitására fokozatosan, csak május-júniusban került sor.

Az adatok publikálásával párhuzamosan annyit közölt a statisztikai hivatal, hogy a koronavírus-járvány miatt kialakult rendkívüli helyzet a legtöbb nemzetgazdasági ág termelésére kedvezőtlenül hatott, de a szolgáltatások és az ipar egyaránt nagy mértékben járult hozzá a második negyedéves visszaeséshez.

A Danube Capital várakozása szerint a mezőgazdaság és építőipar mérsékelten, a szolgáltatási szektor és az ipar nagyobb mértékben járult hozzá a második negyedéves gazdasági visszaeséshez. A szolgáltatási szektor negatív teljesítményében fontos szerepet játszott – többek között – a logisztikai szektor, a turizmus és az ingatlanszektor második negyedéves visszaesése.

A magyar gazdaság volt a leggyengébb a régióban

A régióban a magyar gazdaság várakozásokon felül esett vissza, míg a lengyel, román és a cseh gazdaság visszaesése kisebb volt a várakozásokhoz képest 2020. második negyedévében.

A régióban a második negyedévben leggyengébben a magyar gazdaság teljesített, míg a lengyel gazdaság visszaesése volt a legkisebb. Az eurózóna GDP-je a második negyedévben 15 százalékkal csökkent év/év alapon – a várakozásokkal összhangban.

A német gazdasági teljesítmény – amelyhez a legszorosabban kapcsolódnak a régiós országok – 11,7 százalékkal csökkent az idei első negyedévben, alulmúlva még a korábbi várakozásokat (11,1 százalékos visszaesés) is.

Pozitív kilátások a jövő évre

A gazdasági kilátásokat illetően az elmúlt hónapokban világosabb kép rajzolódott ki a járvány hatásairól, mivel hangulati indikátorok mellett már kézzelfogható, statisztikai adatok is megjelentek a járvány által leginkább sújtott hónapról, azaz áprilisról is. A globális gazdaság nyitása május-június folyamán megtörtént, de nem egyszerre valósult meg az összes szektor és régió esetében.

Az utóbbi hetekben több helyen – így a szomszédos országokban is – ismét egyre több megbetegedést regisztrálnak. Ez növelte a valószínűségét egy újabb járványhullám kialakulásának. Ennek kapcsán két, egyenlő valószínűségű pályát (enyhe és súlyosbodó vírushelyzet) fogalmaztunk meg makrogazdasági előrejelzéseink során, ami a járvány második hullámának jellegétől, mértékétől függ; a fő kérdés, hogy a magyar gazdaság milyen mértékben lesz korlátozva az elkövetkező időszakban.

GDP-előrejelzések az egyes pályák esetében (év/év alapon)

  2020 2021 2022
Enyhe vírushelyzet pálya -3,7% 3,9% 3,7%
Súlyosbodó vírushelyzet pálya -7,4% 1,8% 2,4%

Forrás: Danube Capital

Enyhe vírushelyzet esetén – amikor feltételezésünk szerint a kormányzat képes féken tartani a vírus terjedését – a koronavírus-járvány lefutása kezelhető mértékű lesz, nem várjuk, hogy az idén március-áprilisihoz hasonló teljes gazdasági leállás következik be. A második hullám lefutása – az elmúlt hónapokban elrendeltekhez képest kisebb mértékű korlátozások mellett, megfelelő egészségügyi kapacitással – mérsékelt gazdasági érintettséggel járna. Ebben az esetben idén 3,7 százalékos gazdasági visszaesés következne be, míg jövőre 3,9 százalékos felpattanás jöhet. Idén a visszaesés mértékét a stagnáló fogyasztás mérsékelheti, jövőre viszont a fogyasztás mellett a beruházások érdemben hozzájárulhatnak a növekedéshez.

Második gazdasági pályánk esetében idehaza súlyosbodó helyzettel kalkulálunk (ahogy akár az USA-ban, akár Európa számos országában látható), emiatt járványügyi szigorító intézkedéseket vezethetnek be ismételten, akár kijárási korlátozást is. Ebben az esetben – tavaszhoz hasonlóan – ismét számíthatunk egy-másfél hónapon át szigorúbb korlátozásokra, akár lezárásokra is, ami a gazdaság teljesítményét is jelentősebben rontaná. Ezen a súlyosbodó vírushelyzetet feltételező pályánkon 2020-ban 7,4 százalékos visszaesést szenvedhet el a magyar gazdaság, míg 2021-ben 1,8 százalékos visszapattanás várható. Az idei visszaesés hátterében elsősorban a fogyasztás és a beruházások megtorpanása állhat, jövőre viszont mindkét terület érdemben támogathatja a növekedést.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet gdp járvány koronavírus magyar gazdaság magyar gdp Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Avatar
2024. április 16. 04:36 Közélet

Ha fegyelem van és rend, nincs több gond az oktatással?

Mintha az lenne az oktatásirányítás meggyőződése, hogy ha valahol gondok vannak, akkor nem érdemes vizsgálni az okokat, elég a szigorítás.

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.

Bucsky Péter
2024. április 12. 04:34 Adat, Közélet

Nem látszik, hogy ellenzéki vezetés alatt dübörögne a budapesti kerékpáros fejlesztés

A biciklizés aránya már nem nő a fővárosban, és a budapesti infrastruktúra sok összehasonlításban le van maradva, még régiós szinten is.

Fontos

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.

Elek Péter
2024. április 24. 04:35 Pénz

Olyan gazdagok a nyugdíjba vonuló amerikaiak, hogy azt még a forint is megérzi

Amerikai infláció: volt, van, lesz; és az emiatt magasan ragadó dollárkamatokhoz mérik minden más deviza hozamát - a forintét is.