Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2020. június 27. 11:59 Élet, Világ

Átmenetileg még Skandinávia is kiközösítette a svédeket

Nem sokat ér most egy svéd személyi igazolvány vagy útlevél. Cikkünk írásakor a tízmillió svéd állampolgár az Európai Unión belül csak négy országba, Franciaországba, Olaszországba, Spanyolországba és Horvátországba utazhat be korlátozások nélkül. A mediterrán térségnek égető szüksége van a svéd nyaralók költésére, valószínűleg ezért engedik be őket. Egy görögországi nyaralást azonban már csak negatív koronavírus teszt és egyhetes karantén mellett lehet tervezni, Ciprusra pedig még így sem teheti be a lábát egy svéd.

A legfurcsább azonban mégsem ez a korlátozás. A svéd lélek számára ugyanis sokkal fájóbb, hogy minden skandináv országból ki vannak tiltva, miközben rajtuk kívül bárki bárhova utazhat Izlandtól Finnországig, sőt a közeli Baltikumig, mindenféle korlátozás nélkül.

Az észak-európai országok közös határai 1954 óta, azaz már 66 éve teljesen nyitva vannak egymás előtt, útlevél ellenőrzésre ott már tényleg csak a nyugdíjasok emlékezhetnek. Az északi egység egyik fontos pillére a szabad mozgás, és egészen mostanáig nagyon nehéz lett volna bármit elképzelni, ami ezt megingathatja.

A koronavírus-járvány, illetve az arra adott eltérő svéd válasz azonban pont ehhez vezetett. A WHO adatai szerint a járványügyi korlátozásokat egész végig csak tanácsok szintjén kezelő, az iskolákat be nem záró Svédországban eddig 5122-en haltak meg, ebből 231-en az elmúlt 7 napban. Az összes többi állam a magyarhoz hasonló szigorú intézkedéseket alkalmazott. Norvégiában a halálos áldozatok száma eddig 248 (az utóbbi 7 napban 6), Dániában a két mutató 602/4, Finnországban pedig 327/1 volt.

Az 1 millió lakosra számított halálozás Svédországban eddig 510 fő, miközben Norvégiában csak 46, Dániában 104, Finnországban pedig 59. (Összehasonlításul: a magyar mutató 1 millió lakosra 59, azaz megegyezik a finn értékkel.) Ez nagyságrendi különbség.

A svédek egészen mostanáig kitartottak amellett, hogy hosszú távon a számok nagyjából ki fognak egyenlítődni, ma már azonban kevesebben gondolják ezt reálisnak. Anders Tegnell, a svéd járványügyi hatóság híressé vált vezetője mindig elismerte, hogy az idősotthonokban nem sikerült kordában tartani a járványt, ez nagy hiba volt, és az ottani sok áldozat nagyon lerontja a mutatókat, általánosságban azonban kiállt az enyhe védekezési stratégia mellett. Legutóbb azzal érvelt, hogy biztosan lesz világszerte második hullám, és mivel a svéd lakosság jelentős része már átesett a fertőzésen, arra jobban fel lesznek készülve, mint a szomszédos országok.

Más szakértők azonban eleve megkérdőjelezik az adatok alapján, hogy a svéd lakosság nagyfokú immunitást szerzett volna a koronavírussal szemben, és azt is mondják, hogy a számok most már annyira eltérnek, hogy még egy drámai második hullámban is rengeteg embernek kellene meghalnia a többi skandináv országban ahhoz, hogy a svéd arányt utolérjék.

A svédek egyébként hagyományosan szabálykövetők és bíznak a szakembereikben, a Dagens Nyheter lap azonban most már a Tegnell irányában meglévő bizalom esését mutatta ki az Ipsos-szal közösen végzett saját felmérésben. Míg áprilisban a svédek 56 százaléka gondolta megfelelőnek a hivatalok járványkezelését, júniusban ez 45 százalékra apadt, Tegnell támogatottsága pedig 69 százalékról 60 százalékra csökkent.

Érdekes módon Tegnellt még így is jobban kedvelik, mint a kormányt, amely egyébként északi szokás szerint szintén a szakembereknek enged nagy teret a kezelésben, és a szokásosnál kevésbé politizálja át a témát. Stefan Löfven miniszterelnök járvánnyal kapcsolatos támogatottsága azonban mégis 50 százalékról 38-ra olvadt.

A svédek egyébként úgy látják, hogy ez a nyár számukra elúszott. Egy friss felmérés szerint ugyanis a lakosság 25 százaléka most már semmilyen nyaralást nem tervez, 35-40 százalékuk pedig elmegy ugyan nyaralni, de nem lépi át az országhatárt. A megkérdezetteknek csak egyhuszada mondta, hogy külföldre menne nyaralni. Ezek meglehetősen alacsony mutatók a járvány nélküli átlagos évekhez képest.

A svéd közéletet meglehetősen bosszantja, hogy a skandináv rokonok előtt zárva maradtak a határok, és ez már a politikai szintjét is elérte. A helyzet azért különösen ironikus, mert gyakran még Skandinávián belül is Svédország a bezzeggyerek, és most pont őket korlátozzák a többiek.

Mikael Damberg belügyminiszter “csalódottságának adott hangot” a beutazási tilalmak miatt, és remélte, hogy diszkriminatív intézkedések nem lesznek az országok között. Ez a szóhasználat a régióban már kissé erősnek számít.

Diplomáciai szinten persze mindegyik fél hangsúlyozza, hogy a jószomszédi kapcsolatok nincsenek veszélyben, csakhogy már az önmagában szokatlan, hogy ezt hangsúlyozni kell. Ha pedig a svéd járványügyi számokra nézünk, akkor egyelőre az is csak diplomáciai udvariasságnak tűnik, hogy a szomszédok megígérték, amint lehet, megnyitják a határaikat a svédek előtt.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Világ járvány koronavírus skandinávia Svédország utazás Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Vermes Nikolett
2024. november 17. 06:09 Élet

Milyen esélyekkel indul egy elhagyott csecsemő a magánkórházban születetthez képest?

Szerető családban eltűnhetnek a kezdeti viszontagságok következményei, de fontos, hogy minél kevesebb időt töltsenek átmeneti körülmények között.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 21. 10:31 Adat, Közélet

Fogy a levegő a jövő évi magyar gazdasági növekedés körül

1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.