Könnyen lehet, hogy a nyári szezonban jóval drágábbak lesznek a szénsavas italok. Ennek most az az oka, hogy a buborékokért felelős gáz jelentős része az üzemanyaggyártás melléktermékeként keletkezik. Az italiparban is használt széndioxid a benzin mellé adott etanol előállítása során képződik. A járvány alatt azonban jelentősen visszaesett az üzemanyag-fogyasztás, tehát kevesebb etanolra volt szükség, és így az italgyártáshoz szükséges gázból is csak a szokásosnál jóval kevesebb áll most rendelkezésre a megszokott formában.
A Wall Street Journal cikke szerint az Egyesült Államokban felhasznált ipari széndioxid negyven százalékát az etanolüzemek adták, amelyek közül sok leállásra vagy a termelés mérséklésére kényszerült az elmúlt hetekben. A gázból egy amerikai szakmai szervezet becslése szerint az előző évhez képest összességében harminc százalékkal kevesebb áll majd rendelkezésre idén. A széndioxid-kínálat szűkülését ugyanakkor változó módon ítélik meg az amerikai italgyártók.
A beszerzési nehézségeket a Coca Cola szóvivője szerint kiegyensúlyozza az elmaradó sportesemények és bezárt szórakozóhelyek, éttermek miatti keresletcsökkenés az üdítők piacán. Egy söripari szervezet vezetője viszont úgy látja, hogy az újranyitás miatt egyre élénkül az italok iránti igény, a sörgyártók így kénytelenek lesznek némi áremeléssel részben a vásárlóikra hárítani a nehezedő széndioxid-beszerzés többletterheit.
Hasonló aggodalmak merültek fel 2018 nyarán, épp a labdarúgó-világbajnokság időszakában az Egyesült Királyságban. Ekkor bezárások és karbantartások miatt az országban mindössze egy ammónia-üzem működött, aminek melléktermékeként szintén az üdítő- és söriparban használt széndioxid keletkezett. A szűkösség ebben az esetben áremelkedés helyett inkább hiányhoz, illetve a helyettesítő termékek népszerűvé válásához vezetett, a pub-okban sokan kénytelenek voltak világos sörök helyett a kevésbé szénsavas ale-eket fogyasztani.
Élet
Fontos