Amikor 2015-ben Az ébredő Erővel a Csillagok háborúja visszatért a mozikba, egyből meg is dőlt a Star Wars-filmek addigi rekordja, a VII. rész ugyanis 2,21 milliárd dollárt hozott.
Ez azonban csak akkor igaz, ha figyelmen kívül hagyjuk az inflációt, azaz ebben az esetben a mozijegyek árának emelkedését. Ahogy a Statista összeállításából kiderül, ezzel számolva továbbra is a legelső, 1977-ben bemutatott film számít a legsikeresebbnek. Akkor 776 milliót termelt a mozikban, ami ma 3,14 milliárd dollárnak felel meg.
Igaz, ez nem teljesen egzakt összeg. Megvan az oka ugyanis annak, hogy Hollywoodban hivatalosan nem készítenek ilyen számításokat. A legnyilvánvalóbb, hogy általában globális bevételi rangsorokról van szó, így elvileg minden országra külön kellene megállapítani a mozijegyek inflációját. Ezt persze nem teszik meg, a Statista rangsora például úgy készült, hogy az amerikai áremelkedést vetítették ki az egész világra.
Másrészt persze súlyosan torzít, ha egyszerűen figyelmen kívül hagyjuk az inflációt. Ezt jól mutatja a CNBC júliusi összeállítása, amely annak apropóján készült, hogy a Bosszúállók: Végjáték lett aktuális árakon minden idők legtöbbet hozó filmje. Csakhogy inflációval számolva az első tízbe sem fért be, igaz, abban az összeállításban csak az amerikai bevételekkel számoltak.
Az eredeti Star Wars (Egy új remény) a második volt ezen a listán, csak az 1939-es Elfújta a szél előzte meg, míg a harmadik az 1965-ös A muzsika hangja. Más Csillagok háborúja-film nem is került ebbe a top 10-be.
Azt nyilván nem tudni, mennyit hoz a csütörtökön debütáló új film, de valószínű, hogy megkoronázza a Disney számára különösen sikeres 2019-es évet. Idén ugyanis az első filmstúdióvá vált, amely átlépte globálisan a 10 milliárd dolláros bevételi határt, elsősorban a már említett Bosszúállók: Végjátéknak, valamint az Oroszlánkirálynak köszönhetően.
Adat
Fontos