Kedden újabb elfogatóparancsot adtak ki a vizes világbajnokságot is szervező Bp2017 Kft. gazdasági igazgatójaként is ténykedő Balogh Sándor ellen. A Szabad Pécs számolt be róla hétfőn, hogy az üzletembert költségvetési csalás miatt körözik. Most azonban már nemcsak ezért, hanem „befolyás vásárlása” miatt is keresik a szerencsi születésű vállalkozót. Utóbbiról egy az Origón megjelent szakcikkben azt írták, hogy akkor merül fel, amikor valaki a szó legszorosabb értelmében a kapcsolataiból él, és a büntető törvénykönyv szerint három évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető.
Az első körözést a NAV Észak-Magyarországi Bűnügyi Igazgatósága rendelte el, és a szerencsi rendőrkapitányság folytatja le, ami akár arra is utalhat, hogy egy ottani ügye miatt gyanúsítják valamivel Baloghot. Ez annyiban nem lenne meglepő, hogy az elmúlt szűk három évtizedben százas nagyságrendű vállalkozásban érdekelt üzletember cégeinek elég jelentős része volt Szerencsre vagy más környélbeli településekre bejegyezve.
Márpedig a
Balogh Sándorhoz köthető vállalatok gyakran elég csúnya véget értek.
Ahogy azt a vállalkozóról szóló tavalyi portrénkban bemutattuk, több száz vállalat életútjának átvizsgálása alapján a minta sok esetben ismétlődő. Az érdekeltségébe kerülő, akár több milliárdos forgalmat bonyolító cégek egy könnyedén hozzá köthető strómannál kötnek ki, nem ritkán százmilliós adótartozást halmoznak fel, majd felszámolással vagy kényszertörléssel megszűnnek.
Akkor úgy becsültük, hogy ezzel az érintett cégek több milliárdos kárt is okozhattak a költségvetésnek. Összesen mintegy 30 olyan Balogh Sándorhoz és köréhez köthető céget azonosítottunk, amelynek valamikor volt 100 milliósnál nagyobb adótartozása. A cégháló egy része ráadásul egy ideig az üzletember korábbi feleségének, a jelenleg a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszterként ténykedő Bártfai-Mager Andreának a rózsadombi lakásában működött.
A ma kiadott körözésnél ugyanakkor nem csak a bűncselekmény más, hanem az elrendelő hatóság is. Ezúttal ugyanis a Fővárosi Nyomozó Ügyészség kezdeményezte a folyamatot. Balogh egyébként már hosszú évek óta főleg a fővárosban ténykedik. Ide kötötték a különböző állami vagy államközeli megbízásai is, amelyeket szintén nem kerülték el a botrányok. A vizes vb-t, amelynek szervezőcégében gazdasági igazgatóként lényegében a legfontosabb döntéshozó volt, végigkísérték a furcsa közbeszerzések, ráadásul még az esemény után is voltak botrányai a cégnek. A félresikerült szállásfoglalás miatt a szállodákkal volt csörtéje a vállalatnak és konkrétan Balogh Sándornak, a 24.hu-nak pedig végrehajtóval kellett kimennie a Bp2017 székhelyére, hogy kiderüljön, Hosszú Katinka klubja bérleti szerződés nélkül használta a Duna Arénát.
Az ügyekben kerestük az adóhatóságot, az ügyészséget és a rendőrséget is. A NAV-tól azt a választ kaptuk, hogy adóigazgatási és büntetőeljárások konkrét részleteit, konkrét személyekre, gazdasági szereplőkre vonatkozó információkat nem hozhatnak nyilvánosságra, míg a rendőrség a másik két illetékes szervhez irányított minket, az ügyészség pedig egyelőre nem válaszolt a késő délelőtt küldött kérdéseinkre.
Frissítés: Az ügyészség kérdéseinkre azt írta, hogy „a Fővárosi Nyomozó Ügyészség hivatali vesztegetés elfogadásának bűntette és más bűncselekmények miatt folytat nyomozást 10 gyanúsítottal szemben, B.S.-t a nyomozó ügyészek befolyás vásárlásának bűntette miatt 2019. május 29. napján hallgatták ki gyanúsítottként, a nyomozás folyamatban van”.
Közélet
Fontos