A nagy 2017-es őrület, majd az árfolyam látványos összeomlása után sokan már meg is feledkeztek a világ legismertebb kriptodevizájáról, és sokáig a bitcoin árfolyama is olyan, viszonylag szűk sávban mozgott, hogy kevesek ingerküszöbét érte el.
A 2019 eleji 3000 dollár körüli mélypontról azonban egyre feljebb tudott kapaszkodni, előbb szép lassan, az utóbbi napokban pedig egyre gyorsabban. A mai kereskedésben már a 11 ezer dolláros szintet is átlépte a több kriptotőzsde árfolyamát figyelembe vevő Coindesk Bitcoin Price Index szerint, amire nem volt példa 2018 márciusa óta. Ez idén 170 százalékos emelkedésnek felel meg, igaz, később már valamivel 11 ezer dollár alá esett a kurzus.
A CNBC cikke szerint a befektetők fejében valószínűleg fakulnak az árfolyam összeomlásával kapcsolatos emlékek, de ennél azért valószínűleg többet nyom a latba, hogy ha nehezen is, de a kriptodevizák utat törnek maguknak a pénzügyi rendszer főáramába. A világ egyik legnagyobb befektetési alapkezelője, a Fidelity például márciusban elindította a digitális befektetési termékekkel foglalkozó leányvállalatát.
Minden bizonnyal ennél is fontosabb azonban a Facebook múlt héten bemutatott „világpénz-projektje”, a Libra, amely ismét az érdeklődés középpontjába helyezte a bitcoin alapján is képező blokklánc-technológiát.
„Az árfolyam-emelkedésnek két fő oka van. Az egyik az az egyre erősödő konszenzus a befektetők körében, hogy a bitcoin egy legitim értékőrző eszköz a digitális korban. A másik a Facebook Libra elindítása, ami minden vezérigazgatót arra kényszerít, hogy vegye komolyan a kriptodevizákat”
– mondta a CNBC-nek Jehan Chu, a blokklánc-technológiával foglalkozó startupokba fektető Kenetic Capital társalapítója.
Mindez persze nemcsak a bitcoin, hanem más kriptodevizák árfolyamát is megmozgatta. Az ethereum értéke például több mint a kétszeresére emelkedett az idén. Az más kérdés, hogy a Libra-hatás mennyire lesz tartós. A Facebook projektjét máris sok politikus és jegybankár kérdőjelezte meg, már csak azért is, mert nem akarják elveszíteni a pénzügyi rendszer feletti irányítást.
Pénz
Fontos