Hírlevél feliratkozás
Rigó Anita
2017. december 5. 10:54 Közélet

Nagyobbat ment a magyar GDP, mint azt elsőre számolták

Jobban ment a magyar gazdaság a harmadik negyedében, mint elsőre becsülték: a KSH 3,9 százalékról 4,1 százalékra javította az éves GDP-növekedés ütemét, ha a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatokat nézzük. Az elmúlt három évben ez a legjobb éves növekedési adat. Elsősorban a piaci szolgáltatások bővülésének köszönhető az új lendület, de az építőipar idei beindulása is még nagyban hozzájárul növekedéshez. A mezőgazdaság az év többi negyedévéhez hasonlóan most is visszafogta a növekedést.

A szolgáltatóipar teljesítménye 3,8 százalékkal nőtt egy év alatt, ami 2013 vége óta a leggyorsabb növekedést jelenti. Mivel a szolgáltatószektor a magyar GDP-termelés több mint feléért felel, itt egy relatíve kisebb teljesítményjavulás is nagy eredményt jelent. Leggyorsabban az információ-kommunikáció ágazat (8,2 százalék) és a szakmai, tudományos, műszaki tevékenység, adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenységek (8,1 százalék) bővültek, de a kereskedelem-vendéglátás (6,8 százalék), a művészet, szórakoztatás (6,2 százalék) és a szállítás-raktározás területe (4,7 százalék) is meglepően jó eredményt tudott felmutatni. Az állami szolgáltatások (közigazgatás, oktatás, egészségügy) eközben kismértékben visszafogták a GDP-növekedését.

Az építőipari termelés a harmadik negyedévben is 28 százalékos éves növekedést mutatott, így az eddigi éves átlagos bővülési ütem is kis híján 28 százalék. Nem csak az előző évtizedhez, hanem a korábbi időkhöz képest is példátlan az idei dinamikus növekedés, igaz, a tartós mélyrepülés után van honnan feljönni. Reálértelemben a termelés még mindig elmarad a 2005-2006-os csúcsoktól.

2016 és 2017 harmadik negyedéve között 11,3 százalékkal esett vissza a mezőgazdaság teljesítménye, ami a magas bázisnak és az idei kedvezőtlen időjárásnak is köszönhető. A kiigazítatlan nyers adatok szerint 3,9 százalékkal nőtt a magyar a GDP a harmadik negyedévben, amit a mezőgazdaság 0,6 százalékponttal rontott. A szolgáltató szektor 2 százalékponttal, az építőipar 1 százalékponttal, az ipar pedig 0,8 százalékponttal járult hozzá ehhez a növekedéshez.

Felhasználási oldalról nézve a háztartások tényleges fogyasztása kiemelkedő volt: az előző év azonos időszakához képest 3,8 százalékkal nőtt, amire 2013 utolsó negyede óta nem volt példa. A belső fogyasztás látványos élénküléséhez elsősorban a jelentős béremelkedés járulhatott hozzá.

A beruházások 20 százalékkal haladták meg az előző évi alacsony bázist, az elmúlt egy évben mind az építési beruházások volumene, mind a gép- és berendezésberuházásoké jelentősen emelkedett. A KSH szerint a beruházási aktivitás a nagyobb súlyú ágazatok mindegyikében jelentős volt.

Január és szeptember között – a kiigazított adatok szerint – eddig 3,9 százalékkal növekedett a magyar gazdaság. Hogy teljesüljön az NGM éves átlagos 4,1 százalékos terve, ahhoz az utolsó negyedévben 4,5 százalékos növekedést kellene produkálni.

Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet építőipar gdp KSH szolgáltató szektor Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.