Hírlevél feliratkozás
Fabók Bálint
2019. április 12. 06:46 Vállalat

Egymilliárd dolláros csalással vádolják a Campona és a Pólus Center tulajdonosát

Súlyos bűncselekményekkel vádolta meg egy New York-i befektetési alap az egyik leggazdagabb cseh üzletembert, Radovan Viteket, aki Magyarországon is az egyik legjelentősebb ingatlanbefektető. A cseh milliárdos érdekeltségébe tartozik több budapesti bevásárlóközpont, irodaház és hotel.

A Kingstown Capital nevű hedge fund és egy cseh befektető azzal vádolja Viteket és a többségi tulajdonába tartozó CPI Property Groupot, hogy több mint egymilliárd dolláros (285 milliárd forintos) kárt okozott egy gondosan kidolgozott csalássorozattal. A felperesek szerint Vitek értékes vagyonelemeket sikkasztott el a titokban az irányítása alatt álló cégeket felhasználva.

A közel egy évtizeden át zajló állítólagos csalássorozatról szóló feljelentés szerint Vitekék egészen fortélyos módon, többek között színlelt veszekedésekkel vágták át partnereiket. A kereset riasztó képet fest egy olyan kelet-európai milliárdos üzleti módszereiről, aki a kilencvenes évek zavaros privatizációja során hatalmas méretű ingatlanvagyonhoz jutott hozzá, aminek köszönhetően az egyik legbefolyásosabb ingatlanbefektetőnek számít Kelet- és Közép-Európában.

Piacvezető Berlinben

Vitek mindössze 20 éves volt, amikor 1991-ben megalapította a CPI*azaz Czech Property Investments Property Groupot. A Csehországban született üzletember a szlovákiai kuponos privatizációs során alapozta meg a vagyonát a kilencvenes években, majd 1997-ben – még mindig csak 26 évesen – visszaköltözött hazájába. A többségi tulajdonában álló cégcsoport ingatlanvagyonának döntő többsége Csehországban és Berlinben van. Hazájában a CPI a legnagyobb ingatlantulajdonos, de a berlini kereskedelmi ingatlanpiacnak is a legnagyobb szereplője.

A CPI-nek vannak még érdekeltségei Olaszországban, Franciaországban, Svájcban és több régiós országban is. A magyarországi (korábban Ablonnak, ma CPI Hungary-nek nevezett) leánycége a honlapja szerint nálunk 315 ezer négyzetméteres portfóliót kezel, amelynek összértéke 514 millió euró (165 milliárd forint). Irodaházak és hotelek mellett a CPI-hez tartozik több budapesti pláza, például a Campona, a Pólus Center vagy az Europeum.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA Telenor cseh vevőjének több pénze van, mint a 30 leggazdagabb magyarnakBemutatjuk a cseh milliárdost, akinek magyarok milliói fizetik majd a mobilszámlát. Csehországban sokan neheztelnek Petr Kellnerre, de még mindig jobb a megítélése, mint sok magyar milliárdosnak.

Vitek a harmadik leggazdagabb cseh a Forbes szerint a magyar Telenort is tulajdonló Petr Kellner, illetve a magyar mezőgazdaság egyik legbefolyásosabb szereplője és jelenlegi cseh miniszterelnök, Andrej Babis után. Vagyonát 3,5 milliárd dollárra becsüli a Forbes. A két leggazdagabb magyar, Csányi Sándor és Mészáros Lőrinc vagyona ennek egyaránt kevesebb mint harmadára, egy-egymilliárd dollár körülire becsülhető. Mészáros és Vitek egyébként már üzleti kapcsolatba is kerültek, az Appeninn Holding 2017 végén vásárolt megy egy irodaházat a CPI-től.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA magyar mezőgazdaság egyik legbefolyásosabb szereplője lehet a cseh miniszterelnökA hétvégi választás előtt Andrej Babis pártja vezeti a közvélemény-kutatásokat. A két leggazdagabb magyar mellett ő a legfontosabb ember a magyar mezőgazdaságban.

Vitek a bulvár hírekben is többször szerepelt. 2015-ben például ő vette meg a Beatles egykori dobosának, Ringo Starrnak az angliai birtokát. 2004-ben pedig közel két hónapig őrizetbe helyezték, miután kerítéssel vádolták meg, de végül nem találták bizonyítottnak a vádat.

Színlelt veszekedések

A CPI 2018-ban épült Qudra nevű irodaháza a Váci út elején. Fotó: Jászai Csaba/MTI

A Bloomberg és a Financial Times szerdai cikkei több konkrét részletet is ismertetnek az amerikai befektetési alap keresetéből. A befektetők szerint Vitek strómanokon keresztül vásárolt fel részvényeket egy luxemburgi központú céget, az Orco Property Groupot.

A Közép-Európában tevékenykedő ingatlanberuházó Magyarországon is ismert cég volt. Az Orcónak több befektetése is volt például az Andrássy úton (korábban a tulajdonukban volt a Divatcsarnokot, és ők újították fel a Párizsi Nagy Áruházat), egy ideig a budapesti tőzsdén is lehetett kereskedni a cég részvényeivel, de 2011 végén – miután a központi cég 2009-ben csődvédelmet kért – a távozás mellett döntöttek. Az egyik magyar Orco-leánycég pár éve végelszámolás alá került, egy másikat három éve eladták a Plotinus Nyrt-nek.

A felperes Kingstown az Orco egyik legnagyobb részvényese lett 2012-ben. A kereset szerint Vitek ezt követően a strómanjain keresztül egyre nagyobb befolyásra tett szert az Orcóban. Ezzel párhuzamosan Vitek emberei elkezdték tudatosan félretájékoztatni a többi részvényest (a kereset két szlovák bankot és hat magánszemélyt nevezett meg strómanként).

A Kingstown szerint a pénzügyekről szóló csúsztatott információk miatt kezdték el eladni az Orco legértékesebb vagyonelemeit, méghozzá piaci ár alatt. Mint később kiderült, a felvásárlók olyan cégek voltak, amelyeket szintén Vitek irányított titokban. A pert indító befektetési alap szerint összesen több mint egymilliárd dollárral károsította meg a vállalatot Vitek a saját gazdagodása érdekében.

A kereset szerint Vitek és állítólagos strómanjai egészen színpadias eszközöket vetettek be a többi részvényes félrevezetésére. Nevetségesen hosszúra nyújtottak el tárgyalásokat, azt a látszatot keltve, hogy nézetkülönbség van közöttük.

Az igazgatósági üléseken vagy az üzleti ebédeken többször is előfordult, hogy hangos veszekedéseket színleltek egymással.

A felperesek szerint azonban valójában mindenben együttműködtek, hogy Vitek céljait szolgálják.

A keresetet benyújtó hedge fund szerint azért léptek nyilvánosság elé, mert szerintük Vitekék további bűncselekményekre készülnek az Egyesült Államokban. A CPI hamisnak, félrevezetőnek és érdemtelennek nevezte a vádakat. A vállalat azt közölte, hogy mindent megtesznek azért, hogy megvédjék magukat és a részvényeseiket.

A luxemburgi pénzügyi szabályozó szervezet mindenesetre korábban már vizsgálta Vitek és az egyik szintén beperelt társa érintettségét, és arra jutott, hogy 2012 és 2016 között valóban folytattak illegális titkos együttműködést.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat CPI Property Group Csehország ingatlanpiac Radovan Vitek Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2024. május 1. 04:34 Élet, Vállalat

Hogyan lehet olcsóbb az Afrikából ideszállított eper, mint a magyar?

Az semmi, hogy a görög-spanyol-egyiptomi szamóca olcsóbb, mint a magyar, de lassan a német-holland-belga is az lesz, ha nem fejlesztjük sürgősen az ágazatot.

Bucsky Péter
2024. április 18. 04:32 Adat, Vállalat

Most lehet hibáztatni Brüsszelt: kamionok áradatát szabadítja az utakra

A zöldnek mondott intézkedések a közúti áruszállítást hozzák helyzetbe, ezek hatására várhatóan jelentős mennyiségű vasúti forgalom terelődik kamionokra.

Hajdu Miklós
2024. április 8. 04:34 Vállalat, Világ

Nincs sok oka bizakodásra a német autógyártóknak

A politika kevésbé tolja most az elektromos átállást, amire egyébként lenne Európa-szerte kereslet, csak kérdéses, hogy ezt a hagyományos német gyártók szolgálják majd ki.

Fontos

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.