Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2019. március 29. 10:41 Vállalat, Világ

Jöttek a kínaiak, megvették a német robotgyárat, majd leépítésekbe kezdtek

A német sajtó szerint elképedve és zavartan figyeli az üzleti világ azt, hogy mi történik a csúcstechnológiájú ipari robotokat gyártó Kuka augsburgi központjában. A történetet valószínűleg majd csak utólag lehet reálisan értékelni, de most úgy tűnik, hogy a kínai többségi tulajdonba került társaság bajban van, és a hatékonyság növelése érdekében megindulnak az elbocsátások.

A Kuka központjából majdnem minden tizedik embert elküldik, összesen 350-en kerülnek utcára, a menedzsment pedig kénytelen magyarázkodni: azt állítják, hogy a problémáknak nincs köze a kínai szerepvállaláshoz, és az elbocsátás nem sérti a kínaiak által tett korábbi vállalásokat.

A Kuka a német ipar egyik gyöngyszeme, és amikor 2017-ben a kínai Midea Csoport 4,5 milliárd euróért felvásárolta a többségét, erős politikai és gazdasági ellenszélben kellett a tranzakciót végrehajtania. Sokan tartottak attól, hogy a kínaiak kimazsolázzák a német csúcstechnológiát maguknak, és ebből hosszabb távon nem a németországi központ fog profitálni.

Ennek fényében érthető, hogy miért aggodalmaskodnak azon, hogy a Kukának az utóbbi időben nem megy jól a szekere, a bevétele évi 7 százalékkal csökkent, és kétszer is lefelé kellett módosítania az üzleti terveit.

A Handelsblatt azt írja, az is érdekes, hogy a Kuka egyik legfőbb versenytársa, az ABB mindeközben magabiztosan nyilatkozik a jövőjéről, vagyis nem tűnik úgy, mintha a robotgyártás piaca általában is nehéz helyzetben lenne. A Midea egyébként háztartási és egyéb gépeket gyárt, és részben azért is vette meg a Kukát, hogy a saját üzemeiben most már a házon belül fejlesztett robotokkal gyártsa a termékeit, de a német sajtó szerint ezt nem teszi meg annyira, mint amennyire várható lett volna tőle.

Ezek után verte most ki a biztosítékot a 350 fős központi leépítés, hiába igyekszik a cégvezetés hangsúlyozni, hogy a kínaiaknak ehhez semmi köze nincs.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Vállalat Világ Augsburg Kína Kuka leépítés robotok Olvasson tovább a kategóriában

Vállalat

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Jandó Zoltán
2024. november 14. 06:01 Pénz, Vállalat

Atlantiszi pénzt forgató csalók terepe az ezermilliárdos magyar cégeket duzzasztó biznisz

Világszerte pénzügyi csalók repültek rá a 70-es években kibocsátott brazil nemzeti kincstárjegyekre, és igyekeznek pénzt csinálni belőlük.

Bucsky Péter
2024. november 13. 06:02 Közélet, Vállalat

Betonba és NER-be öntöttük az uniós pénzek jelentős részét

Ami papíron a hazai vállalatoknak szánt gazdaságfejlesztési támogatás, abból a gyakorlatban sokszor Mészáros Lőrinc vagy Szíjj László épített utat.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.