A német sajtó szerint elképedve és zavartan figyeli az üzleti világ azt, hogy mi történik a csúcstechnológiájú ipari robotokat gyártó Kuka augsburgi központjában. A történetet valószínűleg majd csak utólag lehet reálisan értékelni, de most úgy tűnik, hogy a kínai többségi tulajdonba került társaság bajban van, és a hatékonyság növelése érdekében megindulnak az elbocsátások.
A Kuka központjából majdnem minden tizedik embert elküldik, összesen 350-en kerülnek utcára, a menedzsment pedig kénytelen magyarázkodni: azt állítják, hogy a problémáknak nincs köze a kínai szerepvállaláshoz, és az elbocsátás nem sérti a kínaiak által tett korábbi vállalásokat.
A Kuka a német ipar egyik gyöngyszeme, és amikor 2017-ben a kínai Midea Csoport 4,5 milliárd euróért felvásárolta a többségét, erős politikai és gazdasági ellenszélben kellett a tranzakciót végrehajtania. Sokan tartottak attól, hogy a kínaiak kimazsolázzák a német csúcstechnológiát maguknak, és ebből hosszabb távon nem a németországi központ fog profitálni.
Ennek fényében érthető, hogy miért aggodalmaskodnak azon, hogy a Kukának az utóbbi időben nem megy jól a szekere, a bevétele évi 7 százalékkal csökkent, és kétszer is lefelé kellett módosítania az üzleti terveit.
A Handelsblatt azt írja, az is érdekes, hogy a Kuka egyik legfőbb versenytársa, az ABB mindeközben magabiztosan nyilatkozik a jövőjéről, vagyis nem tűnik úgy, mintha a robotgyártás piaca általában is nehéz helyzetben lenne. A Midea egyébként háztartási és egyéb gépeket gyárt, és részben azért is vette meg a Kukát, hogy a saját üzemeiben most már a házon belül fejlesztett robotokkal gyártsa a termékeit, de a német sajtó szerint ezt nem teszi meg annyira, mint amennyire várható lett volna tőle.
Ezek után verte most ki a biztosítékot a 350 fős központi leépítés, hiába igyekszik a cégvezetés hangsúlyozni, hogy a kínaiaknak ehhez semmi köze nincs.
Vállalat
Fontos