Mivel egyelőre kevés részletet tudunk Orbán Viktor vasárnap bejelentett családtámogatási programjáról, nehéz megmondani, hogy mekkora lesz a hatása akár a költségvetésre, akár a gazdaságra. Az viszont jól látszik, hogy a gyerekvállalás támogatása mellett a program másik központi elve a gazdaság serkentése.
“Mivel attól tartanak, hogy a nemzetközi gazdasági környezet egyre kedvezőtlenebbé válik, próbálnak gazdasági stimulust adni” – mondta nekünk Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője. A csomag pontjai alapvetően a belső kereslet növelését ösztönzik, leginkább kedvezményes hitelek vagy akár vissza nem térítendő támogatások révén. A lassuló világgazdaságról és az erre való felkészülésről Varga Mihály pénzügyminiszter is beszélt két hete.
Hasonló állami eszközökkel a gazdaságot leginkább a gazdaság visszaesésekor érdemes ösztönözni. Németh ezért elvi szinten kicsit elhamarkodottnak érzi az állami stimulálást, az “idei évben nem gondolom, hogy szükség lenne rá”, mivel még van lendülete a fogyasztásnak és a beruházásoknak. Szerinte 2020 és 2021 nehezebb éveknek tűnnek a magyar gazdaság számára, de mivel még homályosak Orbán programjának részletei, elképzelhető, hogy pont 2020-ra időzítik a felpörgetését.
Ezt igazolhatja, hogy beszélgetésünk után jelentette be Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár, hogy a csomag több pontja 2020-tól lép hatályba. Novák azt mondta, hogy a négy vagy több gyermekes anyák szja kedvezménye és a nagyszülői gyed is várhatóan 2020-tól indul, tehát még a konkrét időpontjuk sem végleges.
Virovácz Péter, az ING elemzője szerint bár a gazdaság stimulálásának szándéka is meghúzódik a bejelentés mögött, de ez nem egy tipikusan gazdaságélénkítő program, mivel sokkal inkább áttételes, indirekt hatásai vannak, mint például egy adócsökkentésnek. Viszonylag szűk kört érint – az elmúlt években évi 50 ezer körüli házasságkötés volt -, és leginkább az ingatlanpiacra korlátozódik.
Bár a részletek miatt nehéz lenne tippelni a program költségére, Virovácz szerint nem fogja rövidtávon rombolni az ország fiskális egyensúlyát. “Tavaly csak a gazdaságfehéredés közel 400 milliárdos többletet hozott a költségvetésnek, tehát van mozgástér, ez a puffer benne van a rendszerben” – mondta.
Szerinte ez a program pont azt mutatja, hogy nem ész nélkül költekezünk rövidtávon, mivel a hatásai fokozatosan érvényesülnek az indirektségéből fakadóan . “A kormányzat a realitások talaján maradt, nem vállalt fenntarthatatlan adósságpályát” – mondta. A beszélgetésünk után Novák Katalin bejelentette, hogy a kormány 2020-ban 150 milliárd forintos költséggel számol az intézkedésekre.
Virovácz szerint ekkora születésserkentő program példa nélküli az Európai Unióban. A megkeresett elemzők szerint a születésszámon eddig nem látszódnak számottevően az elmúlt 4-5 év családpolitikai döntései, de egy hasonló intézkedéssorozat hatásait csak évtizedek múlva lehet megítélni.
Közélet
Fontos