Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2018. szeptember 23. 16:03 Közélet

Majdnem annyit ér a BL álomcsapata, mint az egész Magyar Telekom

Közel harminc különböző felállásban rakta össze a labdarúgó Bajnokok Ligája (BL) álomcsapatait a Transfermarkt. Mivel a szakoldal az átigazolásokra, és a futballisták értékének megbecslésére specializálódott, ezért a módszertan nem volt túl bonyolult: minden posztra a legtöbbet érő játékost tették. Bár a stratégiáktól függően az álom tizenegyek összetétele esetenként eltérő lett, egyetlen alkalommal sem sikerült 1 milliárd euró alatti összértéket kihozni, és Messi, illetve Neymar minden csapatba befért.

A legértékesebb együttest 1,26 milliárd euróért, azaz jelenlegi árfolyamon közel 407 milliárd forintért lehetne megvenni. Ez mindössze 18 milliárd forinttal kevesebb, mint amennyi a legnagyobb magyar távközlési cég, a Magyar Telekom jelenlegi piaci kapitalizációja.

Az álomcsapatok álomcsapatát három különböző felállásban is sikerült kihozni. Mivel a csatárokat mindig többre értékelik a védőknél, természetesen a támadóbb felfogású stratégiáknál állt meg magasabban a számláló (3-5-4, 3-4-2-1, 3-1-4-2), azonban így sem mindig ugyanazok a játékosok kaptak helyet a pályán. Kane, Salah, Messi, Neymar, Pogba, Umtiti és Varane azonban mind a három csapatba bekerült, ők heten együtt 913 millió eurót érnek.

Bár az álomcsapat összeállítása csak játék a számokkal, a hatalmas összegek elég jól mutatják az átigazolási piac problémáit. A G7.hu is foglalkozott már korábban azzal a buborékkal, ami az elmúlt években az európai futballban kialakult, és amivel hosszabb távon a legtöbb pénzből gazdálkodó csapatok sem fognak tudni mit kezdeni. Az éles verseny miatt teljesen elszállt átigazolási díjak eredményeként az öt legnagyobb bajnokság*angol, német, spanyol, olasz, francia csapatai 2017-ben már egymilliárd euróval költöttek többet játékosvásárlásra, mint amennyit eladásokon kerestek. Ez a duplája a korábbi években megszokott különbözetnek.

 

Számviteli okokból a hatalmas kiadások rövidtávon nem okoznak veszteséget (igaz ettől még pénz kell hozzájuk), hosszabb távon viszont már a csapatok üzleti eredményességét is jelentősen ronthatják. A legnagyobb nyugati klubok ugyan egyre több forrásból gazdálkodnak, a lufi kidurranása azonban őket is megroppanthatja.

A BL-ben szereplő 32 csapat játékosainak együttes értéke egyébként a 14 milliárd eurót is meghaladja, ami jelenlegi árfolyamon 4535 milliárd forint. Az egy dolog, hogy ennyi értéket teljes Magyarország nagyjából öt hét alatt állít elő, de két legnagyobb hazai cég, az OTP és a Mol együttes értékes sem sokkal haladja meg ezt az összeget.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet átigazolási díjak Bajnokok Ligája labdarúgás Messi neymar Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Avatar
2024. április 16. 04:36 Közélet

Ha fegyelem van és rend, nincs több gond az oktatással?

Mintha az lenne az oktatásirányítás meggyőződése, hogy ha valahol gondok vannak, akkor nem érdemes vizsgálni az okokat, elég a szigorítás.

Ha tíz olcsó zsemle helyett nyolc drágábbat veszünk, akkor gazdasági fordulat van, csak még nem látszik

Gyenge kereskedelmi adatokkal indult az év, amely mögött szakértő szerzőink szerint három fontos tényező állhat, és a számokban talán csak az év második felében látszik majd a kilábalás.

Bucsky Péter
2024. április 12. 04:34 Adat, Közélet

Nem látszik, hogy ellenzéki vezetés alatt dübörögne a budapesti kerékpáros fejlesztés

A biciklizés aránya már nem nő a fővárosban, és a budapesti infrastruktúra sok összehasonlításban le van maradva, még régiós szinten is.

Fontos

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.