Az amerikai igazságügyi minisztérium vizsgálja Elon Musknak, a Tesla alapító-vezetőjének augusztusi kijelentéseit, amelyekben azt vetette fel, hogy kivásárolná a Tesla részvényeit, azaz kivezetné a tőzsdéről a céget.
A kormányhivatal nem kommentálta az eseményeket, a vizsgálatról a Tesla adott hírt, hozzátéve, hogy együttműködik a hatósággal és minden kért dokumentumot átad neki. Az igazságügyi minisztérium a harmadik szereplő ebben a történetben, Musk Twitter-üzeneti miatt ugyanis korábban már a tőzsdefelügyelet is eljárást indított, illetve a részvényesek is pert indítottak.
Ahogy a Reuters felidézi, Musk augusztus 7-én váratlanul közölte, hogy kivásárolná a vállalatot, és ehhez megszerezte a pénzügyi forrást is. Azt mondta, hogy a vétellel összesen 72 milliárd dollárra értékelné a céget. A Tesla-részvények árfolyama a hírek hatására emelkedni kezdett, annak ellenére is, hogy a befektetők jelentős része erősen megkérdőjelezte a szándék komolyságát.
Am considering taking Tesla private at $420. Funding secured.
— Elon Musk (@elonmusk) August 7, 2018
Mindez azért fontos, mert felveti annak a lehetőségét, hogy Musk szándékosan mozgatta meg az árfolyamot, és akár maga is profitálhatott belőle, ha kellő időben kereskedett a papírokkal. Ez annál is érdekesebb, mert két hétig tartó teljes bizonytalanság után Musk egyszer csak hirtelen elvetette az ötletet. Ekkor esni kezdett a részvények ára, de természetesen az sem kizárt, hogy volt, aki az esésen is keresni tudott.
Az igazságügyi minisztérium csak akkor tudja megvádolni Muskot, ha a vizsgálat során bizonyítja a részvények manipulálásának szándékát. Ennél sokkal könnyebb helyzetben van a tőzsdefelügyelet, mert neki csak azt kell bemutatnia, hogy Musk hanyagul kezelte a helyzetet, és máris elindíthatja a saját eljárását. Ennek következménye lehet egy jókora bírság kiszabása, vagy Musk eltiltása bármilyen tőzsdei cég vezetésétől.
Az igazságügyi minisztériumi vizsgálat viszont azért komolyabb, mert ha ott indul bűnvádi eljárás, akkor Musk akár börtönbe is kerülhet. Mivel Musk konkrétan azt állította, hogy megvan a pénz a kivásárlásra, ez nem egy vezérigazgatói ígéret, hanem olyan állítás, amelyet a befektetők tényként kezelnek, vagyis az üzenet sok mindenkit arról győzhetett meg, hogy Musk tényleg ki fogja vásárolni a céget.
Vállalat
Fontos