Vizsgálatot indított az amerikai igazságügyi minisztérium a világ legnagyobb nyersanyag-kereskedő és bányászati cége, a Glencore ellen. A cégnek valószínűleg a venezuelai, a nigériai és a kongói demokratikus köztársaságbeli tevékenységével kapcsolatban kell dokumentumokkal szolgálnia a 2007-től napjainkig terjedő időszakról – írja a Bloomberg.
A keddi hírre 8 százalékot estek a vállalat részvényei a londoni tőzsdén. Nem véletlenül: az amerikai igazságügyi minisztérium híres arról, hogy nagyon határozottan lép fel a multinacionális vállalatok Egyesült Államokon kívüli vesztegetési és pénzmosási ügyeivel kapcsolatban. A joghatóságát pedig meglehetősen rugalmasan kezeli, egyes esetekben azért nyilvánította magát illetékesnek, mert az illegális tranzakciók amerikai dollárban történtek.
A Glencore-hoz hasonló multik akkor sem hagyhatják figyelmen kívül az amerikai igazságszolgáltatás buzgóságát, ha nem az Egyesült Államokban van a székhelyük. Ha nem tudják bizonyítani ártatlanságukat, igyekeznek minél alacsonyabb összegű büntetéssel megúszni az eljárást.
A szabad elvonulás ugyanis lényegében megvásárolható egy megállapodás keretében.
Így ért véget a Magyar Telekom gyanús macedóniai és montenegrói szerződései miatt indított amerikai vizsgálat is, a magyar cégnek 90,8 millió dollárt*Mostani árfolyamon több mint 25 milliárd forintot. kellett fizetnie. Ennek esetében az teremtette meg a jogalapot, hogy a társaság részvényeivel a New York-i tőzsdén is kereskedtek a kérdéses időszakban.
Korrupció miatt a legnagyobb amerikai büntetést a Telia nevű svéd telekommunikációs vállalatnak kellett fizetnie az üzbegisztáni praktikáinak köszönhetően, de ott találjuk a listán a Siemenst és az Alstomot is.*A brazil Odebrecht építőipari csoport ennél is jobban megégette magát az amerikai bíróság előtt, de a 2,6 milliárd dolláros büntetés oroszlánrészét nem az Egyesült Államokban, hanem odahaza kellett befizetnie.
A Glencore a Kongói Demokratikus Köztársaságban hatalmas réz- és kobaltbányákat működtet, utóbbi fém világtermelésének közel 60 százaléka származik a közép-afrikai országból. A kobalt nélkülözhetetlen egyebek mellett a mobiltelefonok és az elektromos autók akkumulátorainak előállításához is.
Vállalat
Fontos