Gyűjtőpontokon adhatnák le a budapestiek azokat a lomokat a következő évtől, amelyeket eddig elegendő volt a házuk elé kitenni a Szabad Európa értesülése szerint. Kerületenként néhány helyszínen egy héten keresztül hagyhatnák ott a lakosok a fölöslegessé vált holmijukat, vagyis azok szállítását meg kell oldaniuk az otthonuk és a várhatóan parkolókban létesített átvételi pontok között.
Előzmények: eddig a Fővárosi Közterület-fenntartó munkatársai szedték össze az utcákra kihelyezett lomokat a lomtalanítási szezonban, illetve a kukások érkezéséig a lomisok gyűjtötték ki a még értékesíthető darabokat az utcaképet rendszerint egy-egy éjszaka erejéig torzító lomkupacokból. A szemétszállítási feladatok megszervezése azonban tavaly nyár óta a MOHU felelőssége.
Számokban: tavaly és 2022-ben is több mint 31 ezer tonna lomot gyűjtöttek össze Budapesten a kukásautók, ami egy teljes kerület egész éves hulladékmennyisége, a Budapesten elszállított összes lakossági hulladéknak nagyjából a nyolc százaléka. A lomizás alkalmanként 35 ezer hátrányos helyzetű embernek ad jövedelmet.
Alulnézet: a tervezett gyakorlat csak Budapesten számít újnak, az országban van példa hasonló megoldásra. Az ezekkel kapcsolatos tapasztalatok is arra utalnak, hogy a környékbeliek jellemzően gépkocsival viszik majd a lomokat a gyűjtőpontokra, így azok környékén jókora forgalomra lehet számítani, és a lomisok is igyekeznek a még hasznosítható darabokra szert tenni.
Reakciók: a Szabad Európának nyilatkozó városvezetők közül többen is felvetették, hogy a MOHU tervei teljesülésével gyakoribbá válhat az illegális szemétkihelyezés. Visszatérő kritika továbbá, hogy az idős, mozgáskorlátozott, autó nélkül élő csoportokat hátrány éri, ahogy a belvárosi, sűrűn lakott részeken élőknek is aránytalanul nehezebb lesz a lomoktól megszabadulni.
Élet
Fontos