Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2024. október 28. 10:33 Pénz, Vállalat

Elég jó üzletet kötött Mészáros Lőrinc a Mollal, de az olajcég sem jár rosszul

Jelentős haszonnal adhatta el a Molnak a karcagi műanyag-feldolgozó üzemet birtokló vállalatát Mészáros Lőrinc. Az egységben PET-hulladékból tudnak újabb palackok előállítására alkalmas granulátumot gyártani, ami a Molnak nagyon jól jöhet a jövőben.

Az olajipari cég az üzem megvásárlásával egy időben egy másik céget is vett a felcsúti milliárdostól. Az Mfor beszámolója szerint a Mol szeptember elején lett a korábban szintén a Mészáros csoporthoz tartozó, ásványvizet előállító Vivienvíz Kft. tulajdonosa is.

Előzmények: a karcagi PET-feldolgozót 2013-ban kezdték el építeni. Az alapkőletételen két miniszter is részt vett, és a 3 milliárd forintos beruházáshoz kétmilliárdos uniós támogatást kapott a korábbi tulajdonos, az ország egykori legnagyobb ásványvizes cége, az Aquarius-Aqua csoport.

  

  • Az üzem azonban soha nem tudott felpörögni. Mire az egység megépült, az áfacsalási ügybe keveredő Aquarius-Aqua összeomlott, „ásványvízkirályként” emlegetett tulajdonosát letartoztatták. Az amúgy is gondokkal küzdő PET-feldolgozó sorsát egy eltört főalkatrész pecsételte meg.
  • A fizetésképtelenné váló cégcsoport eszközeinek nagy részét némi hátszéllel, áron alul Mészáros Lőrinc vásárolta meg. Egy külön ügyletben pedig a felcsúti milliárdos érdekeltségébe került a karcagi egység is.

Számokban: az üzemet a Mészáros-csoport egy alig nyolc nappal a vásárlás előtt alapított cége vette meg. A vállalat beszámolója alapján az ingatlan megszerzésére 650 millió forint körüli összeget fordíthattak.

  • Még a vásárlás évében elköltöttek beruházásokra további 920 milliót, később pedig újabb berendezéseket, gyártóeszközöket is vettek. A cég eszközállománya 2023 végén nagyjából 2 milliárd forint volt.
  • A fejlesztések ellenére termelési tevékenységből sok bevétele nem volt a cégnek. Az árbevétel egyetlen évben lépte át a 100 milliót, de jelentős része ekkor is bérbeadásból és hulladékeladásból származott. A vállalat ráadásul folyamatosan veszteséget termelt.
  • A társaságot többnyire a tulajdonos magántőkealap hitelezte, de a kölcsönöket egy ponton tőkére váltották. Mészárosék összességében 2,3-2,4 milliárd forintot költhettek az üzemre, és ezen kívül néhány tízmillió forintnyi egyéb eszköz volt a vállalatban 2023 végén.
  • A Mol viszont az elérhető iratok szerint 3,5 milliárd forintot fizetett a vállalatért Mészáros Lőrinc magántőkealapjának. A vállalat alapítói határozatában egész pontosan az szerepel, hogy az üzletrész „3,5 milliárd forint, valamint az adásvételi szerződésben meghatározott csökkentő, illetve növelő tételekkel módosított összegű vételáron” kerül a Molhoz.

A karcagi PET-feldolgozó üzem Fotó: MTI/Bugány János

Tágabb kontextus: a karcagi üzem megvásárlása így is jó üzlet lehet a Molnak. A G7 még a gyár előző tulajdonosváltásánál írt cikket a PET-feldolgozásban rejlő potenciálról, és szakértők már akkor úgy vélekedtek, hogy a tevékenység az azóta bevezetett visszaváltással válhat igazán jó biznisszé.

  • Az uniós előírások szerint a PET-palackokat 2025-től 25, 2030-tól 30 százalékban hulladékból nyert alapanyagból kell gyártani. Itthon ez az arány még magasabb is lehet, hiszen a legnagyobb kibocsátónak számító ásványvizes szövetség az uniós elvárásokat is túlvállalta.
  • A céloktól azonban egyelőre elég messze vagyunk és azok eléréséhez sem elég hulladék, sem kellő kapacitás nem áll rendelkezésre. Itthon például a karcagi az egyetlen olyan üzem, amely hulladékból tud PET-palackhoz szükséges alapanyagot előállítani.
  • Mindez azt jelenti, hogy ha a begyűjtés és az újrahasznosító kapacitás is egy kézben van, akkor az az évtized második felében szerencsés esetben már aranybánya lehet. Márpedig a Mol már most rendelkezik mind a kettővel.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkLuxusjacht, letartóztatás és viszály, a magyar ásványvízkirály bukásának történeteEgy jól időzített üzleti döntésből hatalmas biznisz lett, majd összedőlt a kétes ügyletek, a konfliktusok és az elhibázott üzleti lépések miatt.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkIlyen, amikor megmentenek egy céget Mészáros Lőrincnek a külföldi befektetőktől, áron alulHa Mészáros Lőrinc meg akar venni féláron és verseny nélkül egy nagy üzemet, akkor megveszi. Részletesen bemutatjuk egy példán, hogyan működik a folyamat szabályosan, olajozottan.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHa a kormány besegít, Mészáros Lőrinc a PET-palackokon is hatalmasat kaszálhatAz egész országban egyedülálló műanyag-feldolgozót szerzett meg Mészáros Lőrinc. A kormányzat épp most dolgozik a piac szabályozásán, amivel nagyon jó helyzetbe hozhatja a milliárdost.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkAz egyik leggazdagabb magyar vette meg a bukott ásványvízkirály jachtjátHivatalosan is új tulajdonoshoz került az Aquarius-Aqua bukásának jelképévé váló luxusjacht. A hajót át is nevezték: néhány napja már nem Cassiopeiának, hanem Aragónak hívják.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Pénz Vállalat ásványvíz Greenpet Mészáros Lőrinc Mol műanyag PET palack Olvasson tovább a kategóriában

Pénz

Jandó Zoltán
2025. április 1. 10:54 Pénz, Vállalat

A NER-t is egyre jobban elérheti a kormány inflációs harca

A bankoknál árstopot vezetne be a kormány, a távközlési cégektől pedig 10 százalékos árcsökkentést várnak. Ezt már a NER milliárdosai is megérezhetik.

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Gergely Péter
2025. március 26. 17:17 Pénz

Revolut, Wise és BinX, mire lehetnek ezek jók egy magyar cégnek?

Vannak előnyeik, de a magyar fintech szolgáltató a külkereskedelemhez nem passzol, nemzetközi versenytársai pedig az áfakörös működésnél esnek ki.

Fontos

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.

Bucsky Péter
2025. március 29. 06:06 Podcast

Lemarad a gazdaság a népesség növekedése mögött, ha nem csökken Afrika kizsákmányolása

A nehézségekben a rossz kormányzási gyakorlatoknál is nagyobb szerepe lehet az adóelkerülésnek és az egyoldalú kereskedelmi kapcsolatoknak.