Elég jó üzletet kötött Mészáros Lőrinc a Mollal, de az olajcég sem jár rosszul
Jelentős haszonnal adhatta el a Molnak a karcagi műanyag-feldolgozó üzemet birtokló vállalatát Mészáros Lőrinc. Az egységben PET-hulladékból tudnak újabb palackok előállítására alkalmas granulátumot gyártani, ami a Molnak nagyon jól jöhet a jövőben.
Az olajipari cég az üzem megvásárlásával egy időben egy másik céget is vett a felcsúti milliárdostól. Az Mfor beszámolója szerint a Mol szeptember elején lett a korábban szintén a Mészáros csoporthoz tartozó, ásványvizet előállító Vivienvíz Kft. tulajdonosa is.
Előzmények: a karcagi PET-feldolgozót 2013-ban kezdték el építeni. Az alapkőletételen két miniszter is részt vett, és a 3 milliárd forintos beruházáshoz kétmilliárdos uniós támogatást kapott a korábbi tulajdonos, az ország egykori legnagyobb ásványvizes cége, az Aquarius-Aqua csoport.
Az üzem azonban soha nem tudott felpörögni. Mire az egység megépült, az áfacsalási ügybe keveredő Aquarius-Aqua összeomlott, „ásványvízkirályként” emlegetett tulajdonosát letartoztatták. Az amúgy is gondokkal küzdő PET-feldolgozó sorsát egy eltört főalkatrész pecsételte meg.
A fizetésképtelenné váló cégcsoport eszközeinek nagy részét némi hátszéllel, áron alul Mészáros Lőrinc vásárolta meg. Egy külön ügyletben pedig a felcsúti milliárdos érdekeltségébe került a karcagi egység is.
Számokban: az üzemet a Mészáros-csoport egy alig nyolc nappal a vásárlás előtt alapított cége vette meg. A vállalat beszámolója alapján az ingatlan megszerzésére 650 millió forint körüli összeget fordíthattak.
Még a vásárlás évében elköltöttek beruházásokra további 920 milliót, később pedig újabb berendezéseket, gyártóeszközöket is vettek. A cég eszközállománya 2023 végén nagyjából 2 milliárd forint volt.
A fejlesztések ellenére termelési tevékenységből sok bevétele nem volt a cégnek. Az árbevétel egyetlen évben lépte át a 100 milliót, de jelentős része ekkor is bérbeadásból és hulladékeladásból származott. A vállalat ráadásul folyamatosan veszteséget termelt.
A társaságot többnyire a tulajdonos magántőkealap hitelezte, de a kölcsönöket egy ponton tőkére váltották. Mészárosék összességében 2,3-2,4 milliárd forintot költhettek az üzemre, és ezen kívül néhány tízmillió forintnyi egyéb eszköz volt a vállalatban 2023 végén.
A Mol viszont az elérhető iratok szerint 3,5 milliárd forintot fizetett a vállalatért Mészáros Lőrinc magántőkealapjának. A vállalat alapítói határozatában egész pontosan az szerepel, hogy az üzletrész „3,5 milliárd forint, valamint az adásvételi szerződésben meghatározott csökkentő, illetve növelő tételekkel módosított összegű vételáron” kerül a Molhoz.
A karcagi PET-feldolgozó üzem Fotó: MTI/Bugány János
Tágabb kontextus: a karcagi üzem megvásárlása így is jó üzlet lehet a Molnak. A G7 még a gyár előző tulajdonosváltásánál írt cikket a PET-feldolgozásban rejlő potenciálról, és szakértők már akkor úgy vélekedtek, hogy a tevékenység az azóta bevezetett visszaváltással válhat igazán jó biznisszé.
Az uniós előírások szerint a PET-palackokat 2025-től 25, 2030-tól 30 százalékban hulladékból nyert alapanyagból kell gyártani. Itthon ez az arány még magasabb is lehet, hiszen a legnagyobb kibocsátónak számító ásványvizes szövetség az uniós elvárásokat is túlvállalta.
A céloktól azonban egyelőre elég messze vagyunk és azok eléréséhez sem elég hulladék, sem kellő kapacitás nem áll rendelkezésre. Itthon például a karcagi az egyetlen olyan üzem, amely hulladékból tud PET-palackhoz szükséges alapanyagot előállítani.
Mindez azt jelenti, hogy ha a begyűjtés és az újrahasznosító kapacitás is egy kézben van, akkor az az évtized második felében szerencsés esetben már aranybánya lehet. Márpedig a Mol már most rendelkezik mind a kettővel.
Számos magyar vállalkozó akarja csökkenteni adóterhét Dubajon keresztül, ám az ezt szolgáló megoldások sokkal kockázatosabbak, mint azt a legtöbben hiszik.
Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.
1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.