Vannak olyan országrészek, ahol több eső esett egy nap alatt, mint a megelőző három hónapban
Nagyon hosszú aszályos időszakot váltott fel az elmúlt napok heves esőzése. Az ország nagy részén 24 óra alatt több csapadék hullott, mint a megelőző 30 napban, de voltak olyan mérőpontok, ahol az előző háromhavi mennyiséget is sikerült túlszárnyalni.
Mi történt? Múlt hét végén lecsapott Kelet-Közép-Európára a Boris névre keresztelt mediterrán ciklon. A teljes térségben hatalmas mennyiségű csapadék zúdult le néhány nap alatt. A legtöbb Ausztriában, de a hétvégén Magyarországon is rengeteg eső esett.
Itthon különösen a korábbi aszályos hetekhez képest volt látványos a változás. Július és augusztus nagy részében az Alföldön például egyáltalán nem esett az eső.
Számokban: az Alföld déli részén voltak olyan mérőpontok, ahol a mostani esőzések előtti 30 napban egy milliméternyi csapadék sem hullott. Ezeken a helyeken most 24 óra alatt 25-30 milliméter eső esett.
Kecskemét és Dunaföldvár környékén olyan ellenőrzőpontok is akadtak, amelyeken az előző 90 nap csapadékmennyiségét is meghaladta az egynapi eső.
A folyók olyan ütemben áradnak, amilyet nagyon ritkán látni: itthon vasárnap estére már közel 500 kilométeren rendeltek el árvízvédelmi készültséget. A Duna vízállása a fővárosban egy hete alig 120 centiméter volt, jelenleg azonban már az 5 métert közelíti, és óránként 5-6 centivel emelkedik.
Felül a szeptember 8-át megelőző 30 nap, alul a szeptember 14-én reggel 8 órát követő 24 óra csapadékmennyisége. Forrás: Hungaromet
Mi várható? Magyarországon hétfőn még hullhat nagyobb mennyiségű csapadék, a hét további részében tartós, kiadós eső azonban már nem várható.
A folyók azonban még napokig áradni fognak. A jelenlegi előrejelzések szerint Budapesten a Duna vízállása szombaton tetőzhet 850 centiméter fölött. Az alsó rakpartot várhatóan már hétfő este elönti a folyó, és a hét közepén a Margitszigetet is lezárhatják.
A fővárosban tizenegy éve mérték a legmagasabb vízállást, akkor 891 centiméterrig emelkedett a Duna szintje. Most ezt valószínűleg nem érjük el, de a leginkább pesszimista előrejelzés szerint csak 10-15 centiméterrel maradunk el tőle.
Felülnézet: a nyári aszály súlyos károkat okozott a mezőgazdaságban. Bár a helyzet nem annyira rossz, mint 2022-ben – amikor a csapadékmentes időjárás és a hőség miatt a búza ötödével, míg a kukorica több mint felével kisebb termést okozott az átlagosnál -, de az ideálistól is nagyon messze van.
A mostani csapadék ugyan átnedvesítette a talajt, de ez már későn jött. A napraforgó- és a kukoricaállományok teljesen beértek, elszáradtak, betakarításuk folyamatban van, és ezt a csapadékos idő csak hátráltatja.
1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.
Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.
Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.