Hírlevél feliratkozás
Torontáli Zoltán
2024. augusztus 8. 11:12 Adat, Közélet

A lengyelek és a szlovákok mennek a tudásalapú gazdaság felé, mi nem

Megállt a 2020-21-es csúcs után, és azóta folyamatosan csökken Magyarországon a kutatás-fejlesztés (k+f) állami ráfordítása, többek között ez derült ki az Eurostat most megjelent, 2023-as adatközléséből.

Miért fontos ez? A k+f ráfordítások (lakosságarányosan és euróban számolva) messze elmaradnak a nyugat-európai országok értékétől, és az utóbbi években már Szlovákia és Lengyelország is ellépett mellettünk, márpedig ennek növelése nélkül aligha képzelhető el a gazdaság tudásalapú fejlesztése.

Számokban: ha a sok szempontból különleges helyzetben lévő Luxemburgot nem nézzük, akkor 2023-ban az unión belül egy lakosra vetítve Dánia és Németország költötte a legtöbbet k+f-re (sorrendben 552,4, illetve 529,3 eurót), a legkisebb összeget pedig Románia (21,2 euró), Bulgária (33,1 euró) és Magyarország (48,1) hozta össze.

  • Lemaradásunk az utóbbi két évben már a régión belül is markánssá vált, mert Szlovákia és Lengyelország növelte a költéseit, Csehország pedig eleve jobb helyzetből indulva még jobban elhúzott.
  • Ha Ausztriát állítjuk mércének, akkor lemaradásunk majdnem tízszeres, míg a nálunk jó évnek számító 2013-ban még csak ötszörös volt. Míg a régióban előfordul, hogy a költés évről-évre hektikusabban változik, Ausztriában 2012 óta szinte folyamatosan emelkedik, és 2012-23 között 60 százalékkal nőtt, így azt utolérni esélytelennek látszik.

Felülnézet: kormányzati döntéshozók többször is elmondták (legutóbb például itt vagy itt), hogy a közepes fejlettség csapdájából az hozná ki az országot, ha az egyszerűbb munkaalapú gazdaság helyett tudásalapú irányba lépne. Ez azonban nehezen képzelhető el az oktatási és k+f büdzsé jelentős növelése nélkül.

Tágabb kontextus: nemrég a 444 idézte fel, hogy 2010-ben még Orbán Viktor tusványosi beszédének is a tudás középpontba helyezése volt az egyik motívuma. A kormánykritikus közgazdászok közül legutóbb Csaba László nyilatkozott úgy a Magyar Hangnak, hogy lényegében lekéstünk a tudásalapú társadalomba való beilleszkedésről, mert az nem a jövő, hanem a jelen.

Igen, de: az akkumulátorgyárak nem a magas hozzáadott értékű munkákat kínálják, a közpolitikai vitákban erre azt a választ szokták adni a kormány képviselői, (itt például Orbán Balázs miniszterelnöki tanácsadó), hogy a k+f csak később fog ebbe az iparágba megérkezni, a gyártás letelepítése nélkül azonban soha.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA katódgyár tényleg azzal nyugtatgat, hogy alig lesz hozzáadott érték a magyarországi tevékenységébenMindössze két egyszerű alapanyagot fognak mechanikusan összekeverni és a keveréket beteszik egy kemencébe. Miért lenne ebből európai fizetés a dolgozóknak?

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA közepes jövedelem csapdahelyzetéből Magyarországnak egy kiút látszikA high-tech iparágakban a magasabb hozzáadott érték felé mozdulhatnánk, de ehhez több k+f támogatás is kell.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkNem itthon hasznosul a magyar innovációHiába költünk sokkal többet kutatás-fejlesztésre, ennek nem volt érdemi hatása az innovációra, hazánk továbbra is a nemzetközi k+f segédmunkása maradt.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Közélet akkumulátorgyár fejlesztés K+F kutatás munkaalapú gazdaság régió tudásalapú gazdaság Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Hajdu Miklós
2025. március 28. 13:29 Adat

Olyasmiről árulkodhat a rekordalacsony születésszám, amiről a kormány hallani sem akar

Ha folytatódik a kedvezőtlen tendencia, az arra utalhat, hogy a családtámogatások csak előrehozták az amúgy is tervezett gyermekek megszületését.

Vámosi Ágoston
2025. március 28. 11:29 Adat, Közélet

Megint kényszerhitelezik a nyugdíjasok a magyar államot, de nem ez a legrosszabb hír

Elismerte a kormány a korábbi inflációs terv tarthatatlanságát, de a növekedésre és a hiányra vonatkozó előrejelzések is egyre rosszabbul néznek ki.

Stubnya Bence
2025. március 26. 13:11 Adat, Vállalat

Új Samsung-üzem épül Gödön, felpörgött az év elején az európai villanyautó-piac

A villanyautók forgalma csaknem 30 százalékkal nőtt az EU-ban, a hibridek népszerűsége továbbra is kitart, ami segíthet a szenvedő magyar gyáraknak.

Fontos

Stubnya Bence
2025. március 31. 06:01 Élet, Pénz

Meglepő városokban kell keresni a leggyorsabban dráguló lakótelepi lakásokat

Az abszolút listán Pest és Debrecen kiszorította Győrt és Sopront, de a leggyorsabb áremelkedés Komlón, Várpalotán, Miskolcon és Szegeden ment végbe.

Vámosi Ágoston
2025. március 30. 06:07 Élet

Feles reggelire, cigi helyett Xanax, ebben a közegben indul kirakatháború a drogok ellen

Nem várható kedvező változás a kábítószer-ellenes felbuzdulástól, az egymilliárdos kocsmaprogramnak pedig nagyon rossz az üzenete szakemberek szerint.

Hajdu Miklós
2025. március 29. 15:04 Világ

Európában a klímavédelem nyírta ki az olcsó kisautókat, Amerikában Trump vámjai fogják

Az áremelkedés miatt jellemzően az olcsóbb és kisebb típusok tűnhetnek el az amerikai autópiacról. Ilyeneket már Európában is egyre nehezebb találni.