Érvényben marad idén a lakossági kamatstop, ami a Portfolio számolása szerint a bankszektornak tízmilliárd forintos nagyságrendű bevételkiesést jelenthet, míg az adósokat körülbelül 5 százalékpontos kamatemelkedéstől óvja meg.
Miért fontos ez? A magyar háztartások fogyasztása nagyon alacsony szinten van, épp a napokban derült ki, hogy tavaly az uniós lista legaljára kerültünk, vásárlóerő paritáson most már Bulgáriában is többet tudnak költeni az emberek, mint nálunk.
Háttér: a lakosság fogyasztói kedvetlenségét az általános bizalom alacsony szintjével és a jelentős lakáspiaci áremelkedéssel magyarázza a jegybank. Eközben azonban a magyar háztartások körében magas a megtakarítási ráta, ami lehetővé teszi a gazdaság belső megtakarításokon alapuló finanszírozását, de a beruházások szempontjából nem feltétlenül előnyös.
Számokban: a kamatstop hatása mostanra némileg mérséklődött a tavalyi és a tavaly előtti szintekhez képest, ugyanis a változó kamatozású jelzáloghitelek jellemző referenciamutatója, a három hónapos BUBOR már messze elmarad az egy-másfél éve beállított csúcsoktól.
Mi várható? A kormány által kívánatosnak tartott fogyasztási szint elérése kérdéses, mindenesetre tavaly december óta rendre tíz százalék közelében alakul a nettó reálkereset bővülése, a jövedelmek növekedése révén tehát többet költhet a lakosság. 2024-re viszonylag optimistává is váltak már a háztartások az anyagi kilátásaikkal kapcsolatban, így várhatóan bátrabban költekezhetnek majd.
A befektetések hozamával kapcsolatos adatok azonban eddig nem támasztják alá ezt a reményt, az állampapírok hozamát az emberek jellemzően nem akarják elkölteni, hanem újra befektetik.
Adat
Fontos