Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2024. március 22. 04:34 Adat

Már március közepén dőlnek a magyar napelemes rekordok

Szerdán 11 és délután 2 között minden egyes órában több áramot tápláltak be a naperőművek a hazai villamos energiarendszerbe, mint korábban bármikor. A napelemek termelése a nap egészében is nagyon közel volt a történelmi csúcshoz: valószínűleg egyetlen egyszer, tavaly július 8-án fordult elő, hogy egy hajszállal ennél is több áramot állítottak elő az ilyen berendezések. A növekedés nagyon látványos: három éve nyáron még a jelenlegi felét is csak nagyon ritkán érte el a napelemek teljesítménye, ami most a csúcsidőszakban már a paksi atomerőműét is messze felülmúlja.

Importőrből exportőr

A szerdai napelemes áramtermelés ugyan kiugró volt, de már a korábbi napokban is olyan adatokat láthattunk, amilyeneket az évnek ebben a szakaszában korábban sosem. Kedden, illetve múlt pénteken, március 15-én is nagyjából a tavaly nyári átlagot hozták a naperőművek. A termelés évről évre tapasztalható növekedése már a fenti ábrán is jól látszik, de még szembetűnőbb, ha a hétnapos mozgóátlagot nézzük. Ebből ugyanis egyértelművé válik, hogy most már évek óta minden tavasszal az egy esztendővel korábbi nyári termelést produkálják a naperőművek, a napi kibocsátásuk pedig évről-évre nagyjából 5 gigawattórával nő.

A napelemek már szerda előtt is a teljes hazai villamosenergia-termelésnek durván ötödét adták, szerdán azonban a 25 százalékot is megközelítette a részesedésük. Ezzel jelentősen hozzájárulnak ahhoz, hogy késő délelőtt és kora délután (az általában inkább importra szoruló) Magyarország jelentős áramexportőrré válik, és nem mellesleg komoly kihívás elé állítják a hazai villamosenergia-rendszert, illetve az azt üzemeltető Mavirt.

Gyors felfutás

A folyamatos tavaszi rekordok természetesen annak köszönhetőek, hogy az elmúlt években nagyon látványosan futott fel Magyarországon a naperőművek száma és teljesítménye. Ezt az sem állította meg, hogy másfél éve a kormány az újonnan csatlakozó háztartási méretű fogyasztók számára megtiltotta a közcélú hálózatra való betáplálást. A tiltást megelőzően az utolsó pillanatokban ugyanis még több tízezren indították meg a folyamatot, ezek a fejlesztések pedig hosszú hónapokra biztosították a további növekedést.

Bő tíz évvel ezelőtt a teljes beépített napelemes kapacitás 35 megawatt volt, 2022 végén már ennek a nyolcvanszorosánál tartottunk, mostanra pedig ez utóbbi is megduplázódott. A legfrissebb adatok szerint a hazai napelemek összesített teljesítőképesség február végén elérte az 5741 megawattot. Ez közel háromszorosa a paksi atomerőmű kapacitásának*Ám miközben az atomerőmű folyamatosan termel, az időjárásfüggő megújulók termelése a nap egy részére koncentrálódik..

Ennek megfelelően a napenergia aránya is rohamosan emelkedett a hazai áramtermelésben. Míg 2016-ban a napelemek a Magyarországon előállított villamosenergia mindössze 0,2 százalékát adták, addig tavaly már 13 százalék felett volt a részesedésük. Az idén ezt az arányt március első felében sikerült elérni, az elmúlt napokban pedig – ahogy erről már volt szó – a 20-25 százalék közötti szintet hozták a fotovoltaikus erőművek. Még úgy is, hogy ilyenkor messze nem kiugró a kihasználtságuk.

Nyáron akár Paksot is megközelíthetik

Ennek, illetve a kapacitás további bővülésének fényében nem lenne meglepő, ha az idén nyáron – amikor a nappalok három és fél órával hosszabbak, mint most – lenne olyan nap, amikor megközelíti a 30 gigawattórát a naperőművek termelése. Ez már egy teljes kapacitáson pörgő paksi atomerőmű termelésének is közel a kétharmada, ha pedig épp egy ilyen időszakban terhelik le Paksot, akkor az is előfordulhat, hogy a napelemek többet termelnek majd, mint a nukleáris erőmű. Tavaly egyébként egyszer már közel jártunk ehhez: 2023 május elején a naperőművek a paksi termelés közel 90 százalékát hozták. A mostani beépített kapacitás mellett pedig egy hasonlóan napsütéses napon már előznék az akkori paksi kibocsátást.

A napelemes termelés egyébként szerdán is megközelítette a paksi kibocsátás kétharmadát, és napközben volt nyolc óra, amikor túl is szárnyalta azt.

Más kérdés, hogy az atomerőmű most sem pörög teljes kapacitáson. A négy blokkból az egyiket még február elején állították le, és azóta sem kezdett újra termelni. Kovács Antal, az atomerőmű kommunikációs igazgatója lapunknak azt mondta: egy tervezett hosszú karbantartást végeznek a négyes blokkban*Minden negyedik karbantartás ilyen főjavítás.. A munka az előzetesen várt ütemben halad, a tervek szerint április közepén indítják újra a termelést.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat áramtermelés napelem naperőmű Paksi atomerőmű Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 18. 11:30 Adat

Szlovákia előttünk van az egészségügyi költésekben, Románia és Lengyelország mögöttünk

Ha az országok saját lehetőségeihez viszonyítunk, az egészségügyre legkevesebbet áldozó öt uniós ország között van hazánk.

Váczi István
2024. november 15. 12:49 Adat, Közélet

Nem látszik a béke a jövő évi magyar költségvetésen

Elvileg visszavette a kormány a honvédelmi kiadásokat a büdzsé első verziójához képest, de így is kifejezetten sokat szán honvédségi beszerzésekre.

Fontos

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.