Hírlevél feliratkozás
Váczi István
2024. február 22. 12:15 Élet

A gáz után a víz drágulása fenyegeti a panelek árát felsrófoló távhős rezsicsökkentést

Bajba sodorta a távhőszolgáltatókat a vízdíjak megemelése, a problémára vagy a szabályok módosítása, vagy további állami támogatás lehet megoldás.

Mi történt? A 24.hu cikke szerint január óta a vízművek a távhőszolgáltatóknak is a megemelt nem lakossági vízdíjakat számlázzák ki.

  • A számla átlagosan a háromszorosára emelkedett, ami a teljes költségek 15-20 százalékos emelkedését okozza.

Számokban: a gázárak elszállása óta a távhőszektort az állami támogatás tartja életben, 2022-ben 500 milliárd forint támogatásra szorult.

  • Tavaly is szükség volt ennek az összegnek durván a felére, és az idei első negyedévre is 90 milliárd forintot szánt erre a célra a kormány, az egyre csökkenő gázárak ellenére.

Felülnézet: az alapvető problémát az okozza, hogy a távhő ára a 2014-es rezsicsökkentés óta változatlan, nem érintette a gáz és az áram kedvezményes lakossági árának 2022. nyári részleges kivezetése sem.

  • A vízszolgáltatás a másik szektor, ahol nem változtak a lakossági árak, a növekvő veszteségek és a forráshiány miatt tönkremenő hálózat azonban kikényszerítette a céges árak emelését – ez sújtott most le a távhőágazatra.

Alulnézet: az egyik vidéki nagyváros távhőcégének ügyvezetője a 24.hu-nak azt mondta, hogy visszaküldték a vízműveknek a számlákat, mert nem tudják azokat kifizetni.

Mi következik? Mivel a távhőcégek bedőlése nem tolerálható, vagy a központi költségvetésnek kell ismét kisegíteni őket, vagy a szabályozást kell módosítani, hogy a távhőcégek kikerüljenek az emelt vízdíjas körből.

Igen, de: az utóbbi esetben a szóban forgó összeg az állami vagy önkormányzati tulajdonú vízszolgáltatók kasszájából hiányzik majd. Ezek pedig nincsenek sokkal jobb pénzügyi helyzetben, mint a távhővállalatok.

Tágabb kontextus: a rezsicsökkentés teljes fennmaradása miatt nőtt a panellakások népszerűsége az ingatlanpiacon, ami az árukban is megmutatkozik.

  • A KSH legutóbbi adatai szerint például bár Budapesten minden lakóingatlan-típus ára csökkent 2023 harmadik negyedévében, de a paneleké a legkisebb mértékben, fél százalékkal.
  • Kérdés ugyanakkor, hogy meddig lehet fenntartani ezeknek a lakásoknak a teljes rezsivédettségét, a távhőszolgáltatók szövetsége régóta kéri az árak emelését.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkA vízvezeték hálózatot lerohasztó rezsicsökkentés most fordul általános áremelésbePár nap múlva érkeznek az első brutálisan megemelt céges vízszámlák, amelyek a jellemzően magyar tulajdonú kisebb cégeket fogják sokkolni és áremelésre késztetni.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet panel rezsi rezsicsökkentés távhő vízdíj Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. május 9. 15:47 Adat, Élet

Durván az olcsó élelmiszerek felé lökte az infláció a bevásárlásokat

A vásárlások értéke jóval nagyobb mértékben csökkent tavaly is, mint a volumen, vagyis nagyon nagy arányú volt a lefelé vásárlás.

Váczi István
2024. május 7. 16:33 Élet

Elkezdődött a G7 új korszaka

Újult erővel, több és frissebb cikkel térünk vissza.

Torontáli Zoltán
2024. május 5. 05:32 Élet, Világ

Már egészen messziről is átjárnak a magyarok Szlovákiába élelmiszerért

Tényleg megéri 80-100 kilométerről rendszeresen kijárni cigiért, sörért, sajtért és sok minden másért? Egyre többen gondolják úgy, hogy igen.

Fontos

Hajdu Miklós
2024. május 10. 14:02 Közélet

Furcsa szimbóluma lesz a magyar-kínai közeledésnek a cseresznye és a marhasperma

Infrastrukturális beruházások előkészítése mellett a cseresznye és a szarvasmarhafélék örökítőanyagának kiviteléről is megállapodott a magyar kormányfő a kínai elnökkel.

Mészáros R. Tamás
2024. május 10. 05:20 Közélet, Világ

Magyarország üdvözli, az Európai Bizottság egyre inkább üldözi a kínai cégeket

Az európai politikai hangulat már egyértelműen a kínai kapcsolatok újragondolásának irányába mutat, miközben a magyar kormány a 2010-es években ragadt.

Hajdu Miklós
2024. május 9. 13:33 Vállalat

A mostani miniválság mutatja, miért veszélyes az akkugyáraknak való kiszolgáltatottság

A hazai ipar és gazdaság erősen megérzi az akkumulátorok iránti kereslet mostani, enyhe gyengélkedését is, ami figyelmeztető jel a jövőre nézve.