Négyszer tudná kifizetni az idei szolidaritási hozzájárulást a főváros a pénzből, amit az EU-tól kap
Több évnyi lobbizás után közvetlenül érkeznek majd uniós források Budapestre, Pécsre és Miskolcra. A főváros ezeket a pénzeket főleg a tömegközlekedés fejlesztésére, zöldítésre és szociális programokra költené.
Mi történt? Az elkövetkező években összesen nagyjából 300 milliárd forint értékben érkeznek európai uniós források közvetlenül Budapestre – erről beszélt Karácsony Gergely az RTL Híradónak.
A 300 milliárd több mint fele közösségi közlekedési fejlesztésekre jön, például a troli- és villamoshálózat bővítésére, 50 milliárd jön majd a közterek klímatudatos átalakítására, és 30 milliárd érkezik a szociális kohéziót erősítő beruházásokhoz – mondta a főpolgármester.
Tágabb kontextus: az uniós forrásból finanszírozható programok egy része már zajlik, például vannak olyan frissen vett trolik és villamosok, amelyek már közlekednek Budapesten, és „a ciklus végéig kell ezekkel elszámolni” – mondta Karácsony.
Minden projekt előkészített, tudják tartani a határidőket, a beruházási tervek megvannak, és „reméli, hogy következő főpolgármesteri ciklusában ezeket be tudják fejezni” – mondta.
Alulnézet: a 2024-es fővárosi költségvetés több konkrét projektet is említ, ilyen például a Budai fonódó villamos II. üteme, a Göncz Árpád városközpont gyalogos aluljáró és felszíni kijáratok rekonstrukciója, de ide tartozik a Bringasztráda program és az Eurovelo 14 kerékpárút fővárosi szakasz fejlesztése is.
De van több lakhatási jellegű program is (például a hajléktalanok számára lakhatást biztosító program vagy önkormányzati tulajdonú lakások felújítására vonatkozó) és egyéb szociális program is (például olyan, ami a szociális szakma munkaerőhiányát enyhítené).
Előzmények: Karácsony a pozsonyi, prágai és varsói polgármesterekkel együtt 2019-ben alapította meg a Szabad Városok Szövetségét. A szövetség egyik célkitűzése volt, hogy az EU hozzon létre közvetlenül pályázható forrásokat városok számára. Ezt a kezdeményezést 11 európai város polgármestere támogatta.
Az Európai Parlament 2022 februárjában elfogadta Cseh Katalin, a Momentum EP-képviselőjének jelentését, amely lehetővé tette, hogy a koronavírus utáni helyreállítási alapok egy része közvetlenül érkezzen a városokhoz.
A magyar kormány erre reagálva hangsúlyozta, hogy ez az Európai Bizottságot nem kötelezi semmire, és hogy nem támogatják az olyan javaslatokat, amelyek a tagállamok döntési jogköreiből vonnak el pénzt.
Az Európai Bizottság 2022 áprilisában döntött úgy, hogy Miskolc, Pécs és Budapest még 97 másik európai várossal egyetemben közvetlen forrásokat fog kapni a 2030-as klímacélok elérésének az érdekében egy összesen 360 millió euróból megvalósuló program keretében.
Számokban: mivel Karácsony nem részletezte, hogy pontosan hány év alatt költhetik el a pénzt, nehéz pontosan megállapítani, hogy mennyire számít soknak vagy kevésnek a 300 milliárd forint.
A 2024-es fővárosi költségvetés számai alapján azonban biztosan számítanak majd ezek a pénzek: ez az idei évre összesen mintegy 438 milliárd forintnyi bevétellel és 443 milliárd forintnyi kiadással számolt.
A második legnagyobb kiadási tétel az államnak fizetendő 75,5 milliárdos szolidaritási hozzájárulás volt.
A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.