Noha a háztartási hitelezés egyes szegmenseiben – például a babaváró hitelek esetében – gyakoribbá váltak a visszafizetési nehézségek az infláció felerősödése óta, általában véve nyomuk sincs azoknak a válságtüneteknek, amelyek 2008 utáni recessziót követték a szektorban: a teljes háztartási hitelállomány 98 százalékát késedelem nélkül törleszti a lakosság, az elmúlt két évben regisztrált kiemelkedő törlesztési fegyelmen tehát nem esett csorba a Magyar Nemzeti Bank friss statisztikái szerint.
A kivételt az áruvásárlási és egyéb hitelek – ahova a babaváró kölcsön is tartozik – mellett a személyi hitelek, a kártyahitelként felvett folyószámlahitelek jelentik, ezek eseteiben 2021 végétől kezdve egyre jellemzőbb a késedelmes fizetés, miután megszűnt a világjárvány gazdasági következményeit enyhítendő törlesztési moratórium.
Az érintett kategóriák épp a napi megélhetési problémák fedezésére is fordítható, szabadon felhasználható kölcsönöket takarják, amelyekkel kapcsolatban a fizetési nehézségek súlyosbodását banki szakértők is megerősítették ősszel. Erre a jelenségre utal továbbá, hogy míg a hitelszerződések száma általában véve csökkent az elmúlt két évben (2021 elején még 4,1 millió, idén ősszel már csak 3,7 millió szerződést tartott számon a jegybank), a szóban forgó kölcsöntípusokat egyre többször folyósították a bankok, igaz, jellemzően mérséklődő összegben.
A háztartások romló gazdasági helyzetét mutatja a gépjárműhitel-szerződések számának meredek csökkenése is: 2023 harmadik negyedévében mindössze 54 ezer autófinanszírozási szerződés volt, míg a koronavírust megelőző hét évben jellemzően százezer felett alakult a számuk.
Az idei év további fontos jellegzetessége a háztartási hitelezés területén a szabad felhasználású jelzáloghitelek átmeneti felfutása, a kimagasló áremelkedés miatt ugyanis megérhette az inflációkövető állampapírokba forgatni ezeket a kölcsönöket. Az elképzelés különösen a második negyedévben lehetett népszerű a friss adatok tükrében, ekkor ugyanis 39 milliárd forintra ugrott kihelyezett kölcsönök összege, szemben az elmúlt tíz év 20 milliárd forint alatti negyedéves átlagaival – az év során bejelentett újabb állampapír-sorozatok egyre kisebb infláció feletti kamatprémiumot fizetnek, így a jelzáloghitelek népszerűsége is visszaesett a harmadik negyedévben, amikor már csak 22 milliárd forintot adtak kölcsönbe ilyen formában a bankok.
A következő évben ronthat a helyzeten, hogy a 2019 nyara óta elérhető babaváró hitelt elsőként felvevő házaspárok amennyiben nem teljesítették a gyermekvállalási feltételeket, megnövekedett törlesztőrészlettel számolhatnak, ugyanis lejár az ötéves türelmi időszak. A babaváró kölcsön 2024-től érvényes, szigorított feltételei révén ráadásul csökkenhet a következő évben a konstrukció révén megkötött szerződések száma. Csökkenhetnek ugyanakkor a piaci hitelkamatok a következő évben az inflációs nyomás enyhülésével, ami a kölcsönök olcsóbbá, elérhetőbbé válását eredményezve lendületet adhatnak a hitelezésnek.
Élet
Fontos