Hírlevél feliratkozás
Pálos Máté
2023. december 12. 20:27 Közélet

Egy sűrű napon a parlament alkotmányba véste a szuverenitásvédelmet

December 12-én bő 20 előterjesztés összegző vitái után mintegy kéttucat, számos kétharmados javaslatról döntött a parlament. Egyebek mellett tizenkettedszer módosították az Alaptörvényt. Lényeg és részletek a három legfontosabb témában:

Listás Fővárosi Közgyűlés

A – jelenleg ellenzéki vezetésű – Fővárosi Közgyűlésbe ezentúl listán választott képviselők kerülnek be.

  • A Mi Hazánktól indult javaslatokkal hozzányúltak a választási rendszerhez: egyrészt arányosabb országgyűlési választási rendszer kialakítására kérték a kormányt, másrészt még a jövő évi önkormányzati választás előtt módosul a fővárosi választási rendszer. Az előbbit végül nem szavazta meg a fideszes többség.
  • A Fővárosi Közgyűlésbe eddig a kerületi polgármesterek automatikusan kerültek be, ezután viszont 32 listán választott képviselő alkotja majd a testületet.

Szuverenitásvédelmi Hivatal

Alaptörvénybe írták a szuverenitásvédelmet és létrehoztak erre egy nagy hatalmú hivatalt. 

  • Tizenkettedszer módosították az Alaptörvényt, hogy beleírják az “alkotmányos önazonosság” védelmének feladatát. A “nemzeti szuverenitás védelméről” szóló törvényjavaslat autonóm államigazgatási szervként alkotja meg és igen széles jogkörökkel ruházza fel a Szuverenitásvédelmi Hivatalt, aminek célja a külföldi beavatkozások kivizsgálása. A szöveg szerint nemcsak a választásokba, hanem “állami, társadalmi és politikai döntéshozatali folyamatokba” való beavatkozást is vizsgálhatna a hivatal. 
  • A miniszterelnök javaslatára a köztársasági elnök által hat évre kinevezett hivatalvezetőt mentelmi jog illeti meg, ahogy a képviselőket.
  • Az Európai Tanács emberi jogi biztosának állásfoglalása szerint a hivatal jelentős kockázatot rejt az emberi jogokra nézve.

Új vendégmunkásszabályok

Kis mértékben szigorítják a külföldi munkavállalókra vonatkozó szabályokat.

  • Részletek: az EU-n kívüli munkavállalók foglalkoztatását is szabályozó törvénytervezet egyebek mellett például minden esetben legfeljebb három évben maximálná az itthon alkalmazott vendégmunkások tartózkodási idejét, és a foglalkoztatók számára megfizetendő új díjakat és bürokratikus terheket ír elő, ami drágítani fogja a vendégmunkások hazai alkalmazását.
  • Ugyanakkor a külföldi vengédmunkásokra midenképpen hatalmas szüksége van a magyar gazdaságnak, így a lépés inkább politikai indíttatású: a közelmúltban több ellenzéki párt próbált a vendégmunkásokkal fogást találni a Fideszen.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkKell-e félteni a magyar dolgozókat a vendégmunkásoktól?Az ellenzék szerint káros a vendégmunkásokat hazai jelenléte, a kormány szerint a magyar munkahelyeket védik. De mi történik eközben a munkahelyeken?

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet kétharmad parlament szuverenitás vendégmunkás Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Hajdu Miklós
2024. november 22. 11:05 Közélet, Vállalat

Négy gyártól várja a gazdasági csodát a kormány, és mindannyian megérezzük, ha nem jön el

A kormány mintha túl gyors felfutással számolna az új autó- és akkumulátorgyáraknál, ami fokozza a jövő évi pénzügyi terveket övező kockázatokat.

Jandó Zoltán
2024. november 21. 06:04 Közélet

Újabb nagy ingatlant vett a Balatonnál a csopakiakkal hadakozó kormányközeli üzletember

Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.