Olyan magasra került a léc idén, hogy jövőre már nehezen jut a húzóágazatok közé a magyar agrárium
A tavalyi alacsony bázis mellett az évtizedes összehasonlításban is erős teljesítmény is hozzájárult ahhoz, hogy a mezőgazdaság kihúzta a recesszióból a magyar gazdaságot, de éppen emiatt jövőre már nehéz lesz a szektornak a húzóágazatok közé kerülnie.
Mi történt? 25 százalékkal nőtt idén a magyar mezőgazdaság termelése tavalyhoz képest a Központi Statisztikai Hivatal erre vonatkozó első becslése szerint, amelyet csütörtökön tettek közzé.
A kiemelkedő növekedés oka, hogy tavaly a súlyos aszály miatt nagyon rossz volt a termés, így nagyon alacsony bázisról 44 százalékkal tudott nőni a növénytermesztés volumene, miközben az állattenyésztés 0,5 százalékkal visszaesett.
Alulnézet: az egyes termények közül is kiemelkedik a megtermelt kukorica mennyiségének 121 százalékos növekedése, de a gabonafélék mennyisége összességében is nagyot nőtt (64 százalékot).
Az egyetlen jelentősebb visszaesés a barackot érintette, ebből a tavaszi fagy miatt 40 százalékkal kevesebb termett.
Tágabb kontextus: az idei harmadik negyedévben az előző év hasonló időszakához képest a mezőgazdaság teljesítménye csaknem 90 százalékkal nőtt, ami jelentős mértékben hozzájárult ahhoz, hogy a gazdaság teljesítménye az előző negyedévhez képest már nőni tudott, tehát véget ért a recesszió.
“Éves alapon 3,4 százalékponttal növelte a gazdaság teljesítményét a mezőgazdaság, és 3,8-cal húzott vissza minden más. Ha egy semleges mezőgazdasági évünk lenne, majdnem 4 százalékkal zuhant volna vissza a gazdaság összteljesítménye” – mondta erről Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője a podcastunkban, amely szombaton fog megjelenni.
Igen, de: az agrárágazat pénzügyileg elképesztően rossz állapotban van, mintegy 6-7 millió tonna gabona van a raktárakban, és nem látszik, hogy ki fogja megvenni, mondta nemrég az idei kilátásokról Raskó György, agrárközgazdász, nagyvállalkozó a 24.hu-nak.
Az MBH AgrárTrend Index, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának elemzése szerint ugyanakkor a harmadik negyedévben javultak a magyar élelmiszer-gazdaság kilátásai.
A bank agrárpiaci szereplők megkérdezésével készülő mutatója legutóbb két éve járt ilyen magasan, a javulásban főleg az állattartók optimizmusa játszott szerepet.
Mi várható? Jövőre nagyon jól kéne teljesítenie az ágazatnak, hogy hozzájáruljon a nemzeti össztermék növekedéséhez.
“Amíg a tavalyi évben egy jóval átlag alatti mezőgazdasági hozzáadott értéket láttunk, az idei évben jóval átlag felettit. Reál értelemben az elmúlt 10-15 év legerősebb időszakát láttuk. És ha nem feltételezzük, hogy ez jövőre folytatódni fog, ez valamennyire vissza fogja húzni a GDP-t” – mondta erről Móricz Dániel, a Hold Alapkezelő befektetési vezetője a G7-nek.
Egyetlen cég tett ajánlatot azon az árverésen, amelyet a nemzeti vagyonkezelő a csopaki honvédségi üdülő értékesítésére írt ki. A vevőt már ismerik a helyiek.
A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.