A tőzsdéket megütötték, a forint egyelőre megúszta az Egyesült Államok leminősítését
A legmagasabb kategóriát jelentő AAA-ról AA+-ra változtatta az Egyesült Államok hitelminősítését a Fitch. A döntés hátterében a növekvő költségvetési hiány és államadósság, valamint a kormányzás minőségét illető aggályok állnak.
Miért fontos ez? A Standard & Poor’s már 2011-ben megvonta az Egyesült Államoktól az AAA-osztályzatot, ami korszakalkotó lépés volt, mivel a megelőző hetven évben a legmagasabb kategóriában tartotta számon az ország hitelképességét. Az USA minősítése ugyanakkor leginkább az adósságfinanszírozás körüli politikai kompromisszumkészségről (vagy képtelenségről) szól.
A 2011-es leminősítésnek érdemi hosszú távú hatása nem volt. Az amerikai eszközök népszerűek maradtak, és az államadósság hozamai az év végére csökkentek, igaz, közben az USA gazdasága erősödött, míg az EU az euró megőrzéséért küzdött.
Valószínűleg most is ajegybank, a Fed lépései lesznek nagyobb hatással az amerikai kamatlábakra, nem a Fitch minősítéscsökkentése. A Moody’s még mindig a legjobb minősítést adja az USA-nak, ami a Fitch leminősítése után még fontosabb tényezővé vált.
Reakciók: A leminősítés okozott némi meglepetést, de a piaci következmények egyelőre mérsékeltek a Reuters elemzése szerint. Az amerikai kincstárjegyek hozamai némileg csökkentek, miközben a dollár erősödött is, ám a tőzsdei reakció valamivel erőteljesebb volt, az S&P 500 és a NASDAQ határidős jegyzései fél százalék körüli mértékben csökkentek.
Az európai tőzsdéken nagyobb az esés, a német DAX 1,5-2 százalék közötti mínuszban áll, a brit tőzsde -1,5 százalék körül, a magyar BUX egyelőre megúszta egy százalék alatti eséssel.
A forint árfolyamán egyelőre nem látszik Fitch döntésének hatása, pedig a befektetői hangulat romlása sokszor nem kedvez a feltörekvő devizák árfolyamának. Egy euróért a cikk írásának időpontjában 389,25 forintot kell adni, míg az előző nap végén 388,24 volt az árfolyam. Az amerikai dollár értéke 354,54 forintra nőtt a tegnap esti 352,44 forintos szintről.
Mit mondanak ők? Janet Yellen pénzügyminiszter önkényesnek nevezte a Fitch döntését, illetve az azt megalapozó adatokat elavultnak minősítette.
„A Fitch döntése nem változtatja meg azt, amit az amerikaiak, a befektetők és az emberek szerte a világon tudnak: a kincstárjegyek továbbra is a világ kiemelkedően biztonságos és likvid eszközei, az amerikai gazdaság pedig alapvetően erős” – fogalmazott Yellen.
Számos magyar vállalkozó akarja csökkenteni adóterhét Dubajon keresztül, ám az ezt szolgáló megoldások sokkal kockázatosabbak, mint azt a legtöbben hiszik.
Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.