Trükkös módszerekkel próbálják nehezíteni a tanárok távozását
Arról érkeznek beszámolók, hogy egyes tankerületek igyekeznek megnehezíteni a távozni akaró pedagógusok dolgát, és ennek érdekében akár hatalmi pozíciójukkal visszaélve szándékosan félreértelmezik a távozás menetének és feltételeinek bonyolult jogi szabályozását.
Mi történik? A Társaság a Szabadságjogokért civil jogvédő és jogsegélyszolgálatot működtető szervezetkonkrétumokat nem közölt az rtl.hu-val, de a fent leírt visszaélésekre hozott két példát:
Egyes munkáltatók megpróbálnak az úgynevezett lemondási – közalkalmazottaknál ez lényegében a felmondást jelenti – időre szabadnapokat kivetetni a munkavállalóval, ahelyett, hogy megváltanák, vagy biztosítanák a munkavállalónak a ledolgozását.
Előfordult, hogy a munkáltató megfenyegette a pedagógust azzal, hogy nem maradhat a tanári pályán, ha felmond, holott a közalkalmazott lemondás után is dolgozhat másik munkáltatónál tanárként, akár közalkalmazotti formában, akár majd az új köznevelési státuszban.
Tágabb kontextus: a kormány a státusztörvénnyel új egységes köznevelési jogviszonyba terelte az összes, tehát a korábban közalkalmazotti státuszban, illetve a magán és egyházi szektorban a munka törvénykönyve alapján foglalkoztatott pedagógust.
A státusztörvény ellen – valamint a magyar közoktatás állapota miatt – a pedagógus-szakszervezetek kitartóan tiltakoztak, több ezren helyezték letétbe felmondó leveleiket, a kormány viszont több alkalommal közölte: nem számít felmondási hullámra. A kérdés a tanárhiány miatt különösen húsba vágó.
A januári jogviszonyváltozás előtt álló közalkalmazottaknak több lehetőségük van a munkaviszonyuk megszüntetésére. Például ha valaki nem fogadja el a jogviszonyváltást, akkor erről szeptember 15. és 29. között nyilatkozhat. Az alapítványi vagy egyházi fenntartóknál azonnali hatályú felmondásra, a közoktatásban felmentés kérelmezésére vagy rendkívüli felmondásra év végéig van lehetőség. Emiatt a kiáramlás mértékét csak később fogjuk látni.
Eddigi távozók számokban: Nemrég a Pedagógusok Szakszervezete arról számolt be, hogy információik szerint mintegy kétezer pedagógus mondott fel az elmúlt hónapokban, és több mint háromezren jelezték szándékukat.
A Civil Közoktatási Platform összegzése szerint a 2020/2021-es tanévben mintegy 4300, a 2021/2022-esben 4900 pedagógus munkaviszonya szűnt meg, ideérve a felmondókon, kirúgottakon kívül a nyugdíjba vonulókat is, állami és magán/egyházi szektorban együttvéve. Azok viszont nincsenek benne, akik az adott év őszén újra tanárként kezdtek dolgozni más fenntartónál.
A 2022/2023-as tanévben a számok alacsonyabbak, de a Platform szerint ennek az az oka, hogy az idei adatokban még nincsenek benne a nyári munkaviszony-megszüntetések. Továbbá az is, hogy idén kedvezőbb lehet a felmondást a státuszváltáshoz igazítani.
60 tankerület adatainak összegzése alapján azt tehetjük ehhez hozzá, hogy országosan 2022-ben, csak az állami szektorban 42 százalékkal több felmondásos vagy közös megegyezéses jogviszony-megszüntetés történt, mint 2021-ben.
Kevesebben lépnek be: a pályakezdők száma*Szakképzésben kezdők nélkül.
a 2020/2021-es tanévben 2184,
a 2021/2022-es tanévben 2161,
a 2022/2023-as tanévben 1864 fő volt.
Mindeközben a 2023/2024-es tanévrend tervezete szerint egy héttel hosszabb lesz a téli, és rövidebb a nyári szünet, vagyis a tanév június 21-ig tarthat majd.
A PDSZ szerint ez nemcsak késői, de szakmailag átgondolatlan is, és kizárólag a hosszabb téli szünettel járó fűtésköltség-csökkentés áll mögötte.
Az e-autók iránti kereslet továbbra is hanyatlik, de összességében kicsit erősödött az uniós autópiac októberben. A Volkswagennél és a Fordnál így is leépítések jönnek.
1,8 és 2,2 százalékos növekedési előrejelzés is megjelent az elmúlt egy hétben, aligha lesz így ebből uniós szinten is kiemelkedő gazdasági teljesítmény.