Hírlevél feliratkozás
Stubnya Bence
2023. július 6. 16:45 Közélet

A kormány szerint tisztább viszonyokat, szakértők szerint rosszabb szolgáltatást hoz majd a CT- és MR-vizsgálatok államosítása

A kormány szerint tisztább viszonyokhoz, az orvosi kamara és szakértők szerint viszont rosszabb működéshez vezet majd, hogy jövő év végétől kizárják a magánszolgáltatókat a CT- és MR-vizsgálatok készítéséből.

Mi történt? Múlt hét pénteken adták be, kedden pedig már meg is szavazták azt a költségvetési módosító javaslatot, amely alapján 2024 novemberétől csak állami intézmények, magáncégek már nem végezhetnek közfinanszírozott képalkotó, CT- és MR-vizsgálatokat.

  • Az érintett magáncégek kártalanításban részesülnek majd, aminek az összegét a belügyminiszter fogja meghatározni.

Tágabb kontextus: jelenleg nagyjából az ilyen vizsgálatok negyedét-harmadát végzik el magáncégek: ezek a szolgáltatók saját gépeikkel és alkalmazottaikkal teljesen piaci alapon is végezhetnek ilyen vizsgálatokat, de meghatározott kereteken belül, államilag szabályozott kvóta és árak mellett megrendeléseik is lehetnek.

  • A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) ilyen esetekben közvetlenül, vagy kórházakon keresztül fizet nekik, és azt is meghatározza, hogy adott időtávon belül hány beteget láthatnak el ilyen konstrukcióban.

Előzmények: a technológia megjelenésekor, a ‘90-es években az államnak nem volt elég forrása kellő számú gép beszerzésére, ezért magáncégekkel szerződött le. Számos budapesti és vidéki nagyvárosi kórházban alakult ki ez a gyakorlat – mondta Dózsa Csaba egészségügyi közgazdász a Szabad Európának.

Számokban: az Eurostat 2020-as adatai szerint itthon 94 CT-, és 48 MR-berendezés van állami tulajdonban, és a Hvg.hu becslése szerint még nagyjából 45-50 CT és 20-25 MR lehet magáncégek tulajdonában.

  • 400-500 és 100-200 millió forint: nagyjából ennyibe kerül egy MRI és egy CT-gép, így az államnak jelentős pénzeket kell majd ezek beszerzésére költenie.
  • Az államosítás teljes költsége kártérítéssel együtt 5-6, más becslések szerint akár 15 milliárd forint lehet – írta a Népszava.

Mit mondanak ők? A cél tiszta viszonyok teremtése, a köz- és magánellátás egyértelmű szétválasztása  – mondta a Hvg.hu-nak Takács Péter egészségügyekért felelős államtitkár. 

  • Szerinte az államosítás csak közfinanszírozott szolgáltató területén lévő magántulajdonú gépekre vonatkozik, tehát például ha vármegyei kórház területén magántulajdonban lévő CT- vagy MR-gép van, ilyenből pedig becslése alapján országosan “talán hét van”.

Reakciók: az érintett cégek, az orvosi kamara és az egészségügyi szakértők is attól tartanak, hogy a rendszer rosszabbul fog működni az átalakítást követően.

  • A Magyar Orvosi Kamara szerint az intézkedés tovább növeli a szakemberhiányt, a várólistákat, több embert kényszerít magánellátásba, és rontja a betegek gyógyulási esélyeit.
  • Az átalakításnak nem látszanak az orvosszakmai indokai, és senki sem fog tőle hamarabb daganatos lelethez jutni vagy nagyobb eséllyel meggyógyulni Dózsa Csaba szerint.
  • Rékassy Balázs egészségügyi közgazdász pedig a Hvg.hu-nak azt mondta, a magánegészségügynek megvannak a korlátai, de ezen a területen a magáncégek jelenléte javította a rendszer hatékonyságát.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Közélet ct egészségügy magánegészségügy mr Olvasson tovább a kategóriában

Közélet

Jandó Zoltán
2024. május 17. 10:45 Adat, Közélet

Megmutatjuk, hogyan gyűltek a NER-elit ezermilliárdjai

A nyolc leggazdagabb NER-üzletember együttes vagyona tíz évvel ezelőtt még 50 milliárd sem volt, most viszont már a 2000 milliárd forintot is jóval meghaladja.

Stubnya Bence
2024. május 16. 13:47 Adat, Közélet

Újra lesz pénzünk fogyasztani, de még mindig túl nagy a lyuk a költségvetésen

Ugyan több előrejelzés is kicsit borúsabban látja az idei növekedési kilátásokat, mint pár hónapja, de legalább reálbér-növekedésre és több fogyasztásra számítanak.

Jandó Zoltán
2024. május 16. 10:27 Adat, Közélet

Veresége ellenére pénzügyileg más ligában focizik a Fradi, mint a többi magyar csapat

A Fradi annyi pénzből gazdálkodik, hogy még a svájci és a belga bajnokságban is a gazdagabb csapatok közé tartozna, a Paks büdzséje viszont itthon is szerénynek számít.

Fontos

Jandó Zoltán
2024. május 17. 05:48 Pénz, Vállalat

Hiába szeretnék sokan, nem lehet csak úgy lejönni a földgázról

Bár jelentősen csökkent a magyar vállalatok földgázfelhasználása, az ipari szereplők nagy része, ha akarna, sem tudna szabadulni a földgáztól.

Stubnya Bence
2024. május 16. 16:16 Adat, Vállalat

Nem ért véget a magyar cégek szenvedése a tavalyi csődhullámmal

Korlátozott forgalomnövekedés, csökkenő árrés és az exportáló cégek szenvedése a kereslet hiánya miatt: ezek lesznek a legnagyobb idei céges kihívások.

Torontáli Zoltán Stubnya Bence
2024. május 16. 05:35 Élet, Világ

Így lehet magyar átlagnyugdíjból élni a spanyol tengerparton

Romantikus álom vagy nagyon is kivitelezhető valóság? Mekkora tőke és nyugdíj kell hozzá? Megkérdeztük azokat, akik már kint élnek, és azokat, akik segítenek a kiköltözőknek.