A magyarok lettek a régió spórolórekorderei az év elején
A magyarok húzták össze a nadrágszíjat a leginkább a régióban: még a lengyeleknél, szlovákoknál és cseheknél is nagyobb mértékben fogták vissza a vásárlásaikat az év elején egy friss felmérés szerint.
A magyarok 41%-a számolt be arról, hogy a magas infláció miatt csökkentette a kiadásait, míg a lengyelek, szlovákok és csehek esetében ez az arány csak 28, 25 és 22% volt.
Tavalyhoz képest itthon közel duplázódott, miközben a régióban más országokban csak kisebb mértékben nőtt a spórolók aránya a Publicis Groupe felmérése alapján.
Leginkább nyaralásra, étterembe járásra, sportfelszerelésekre költenek kevesebbet a magyarok, de jobban odafigyelnek az öltözködéssel, édességekkel és tartós élelmiszerekkel kapcsolatos kiadásaikra is.
Gyógyszerre, higiéniai termékekre és kávéra viszont nem szívesen költenek kevesebbet.
Számokban: Az EU-rekorder 25% feletti magyar inflációhoz képest uniós összehasonlításban magas, de azért jóval alacsonyabb volt a cseh, a lengyel és a szlovák infláció márciusban (16,5, 15,2 és 14,9%).
A bérek itthon márciusban éves alapon viszont csak 17,5%-kal nőttek, és bár a cseh, lengyel, és szlovák növekedés is elmaradt a drágulás mértékétől a közelmúltban, a magyar reálbércsökkenés kiemelkedő.
Miért fontos? Tavaly az egész EU-ban csak Magyarországon és Bulgáriában nőttek a reálbérek, de idén már jelentős csökkenés várható az év egészében.
A tényleges lakossági fogyasztás mutatója alapján csak Bulgáriában volt alacsonyabb az életszínvonal Magyarországnál 2021-ben.
Mi várható? A kiemelkedő infláció miatt ebben a mutatóban az ország további lecsúszására számíthatunk, egyes szegénységi mutatókban Magyarországon várható a legnagyobb növekedés.
Számos magyar vállalkozó akarja csökkenteni adóterhét Dubajon keresztül, ám az ezt szolgáló megoldások sokkal kockázatosabbak, mint azt a legtöbben hiszik.