Hírlevél feliratkozás
Jandó Zoltán
2023. január 12. 12:26 Adat, Pénz

Két ábra az olcsó orosz gáz mítoszáról

Még annál is drágábban érkezett az orosz gáz Magyarországra az ősszel, mint amit korábban becsültünk. Október végi cikkünkben úgy számoltunk, hogy abban a hónapban 900 forint körül lehetett az orosz gáz átlagos importára, miközben a hónap végén a tőzsdei jegyzések már 150 forint alatt jártak. A tényleges eltérés azonban ennél is nagyobb volt.

Az Eurostat adatai szerint ugyanis októberben egy köbméterre vetítve 940 forint felett volt az orosz importgáz ára. Ez messze a legmagasabb érték, amit valaha tapasztalhattunk: az egy évvel korábbinál hatszor, a két évvel ezelőtti szintnél pedig harmincszor több.

Ami azonban ennél is fontosabb: sokkal magasabb az akkori piaci árnál. Ez persze nem meglepő, hiszen a hazai behozatal nagy részét a magyar állam vásárlásai teszik ki, amelyek nem piaci áron történnek: a fizetendő összeget egy az oroszokkal kötött hosszútávú szerződésben meghatározott képletből számolják. A képletet ugyan a felek nem hozták nyilvánosságra, de – ahogy erről korábban többször is írtunk – a külkereskedelmi adatok alapján arra lehet következtetni, hogy az orosz gázszállítások ára két hónapos csúszással szinte pontosan leköveti a holland tőzsdei jegyzéseket. Márpedig a tőzsdei jegyzések augusztusban tetőztek, így logikus, hogy a magyar félnek októberben kellett a legtöbbet fizetnie.

Az eltérés azért lett nagyon látványos, mert ebben az időszakban kezdtek a tőzsdei árak meredeken zuhanni. Ahogy a fenti ábrán látszik, havi szinten nagyjából háromszor annyiért érkezett az orosz gáz, mint amennyibe ugyanaz a mennyiség a tőzsdén került volna.

Ha azonban napi adatokat nézünk, akkor – épp a meredek áresés miatt – ennél is sokkal nagyobb különbség alakult ki. A legnagyobb eltérés október utolsó napjaiban lehetett, akkor a tőzsdei jegyzés alig több mint nyolcada volt az átlagos havi orosz árnak.

Mindez persze azt is jelenti, hogy az orosz gáz importára októberben érte el a csúcsot, azóta minden bizonnyal csökkenni kezdett. Bár ősszel teljesen felborult a piac, így ezúttal nehezebb megbecsülni, hogy ez a visszaesés milyen mértékű volt, de kalkulációink szerint novemberben 730 forint körüli lehetett az átlagár, decemberben pedig ez is feleződhetett.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkHatalmasat kaszálhatott az elmúlt hetekben, akinek volt hova tennie a gáztNem véletlenül indult meg Magyarország irányába a nyugati gáz is október második felében. Aki tudott próbált bespájzolni az olcsó energiahordozóból.

Kapcsolódó cikkKapcsolódó cikkEljött a pillanat, amikor az orosz gázt nem ötöd, hanem ötszörös áron vesszükMost érné meg igazán Oroszország helyett máshonnan, tőzsdei áron vásárolnia a gázt a magyar állami energiacégnek. A rezsicsökkentést is befolyásolhatja, hogy megteszi-e ezt.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Adat Pénz gázár gazdaság grafikon orosz gáz Olvasson tovább a kategóriában

Adat

Bucsky Péter
2024. április 29. 04:33 Adat, Élet

Külföldi polgármestert is választhatna több magyar település a nagy arányuk alapján

Nem feltétlenül ott él a legtöbb külföldi állampolgár Magyarországon, ahol azt a gazdasági fejlettség alapján várnánk.

Váczi István
2024. április 26. 04:39 Adat, Világ

Kimeríthetetlen orosz hadsereg? Egyre fogy az egyik legfontosabb fegyverük

Népszerű elképzelés, hogy az orosz hadsereg szinte bármekkora veszteséget képes pótolni, ám a Szovjetunióról örökölt fegyverkészletek sem végtelenek.

Bucsky Péter
2024. április 25. 04:39 Adat, Élet

Több ezer milliárdos rezsivédelem után a magyarok harmada fával fűt

Az energiaválság megmutatta, hogy miért tévút hosszú távon a rezsicsökkentés, amelyből ráadásul az igazán szegények többsége ki is marad, hiszen fával fűt.

Fontos

Váczi István
2024. április 30. 04:37 Világ

Olyan lehetőség előtt áll az orosz hadsereg Ukrajnában, mint utoljára két éve

Nem sikerült kihúzniuk az ukránoknak jelentősebb területveszteség nélkül a lőszerutánpótlás és létszámbeli erősítés beérkezéséig, és az is kérdés, nem kerülnek-e még nagyobb bajba.

Hajdu Miklós
2024. április 28. 04:33 Élet

Ha így megy tovább, az alapkamat helyett a folyók vízállása határozza meg az inflációt

Eddig a globális felmelegedés árakra gyakorolt hatásait többnyire átmenetinek, esetlegesnek tartották az elemzők, de eljött az ideje a szemléletváltásnak.

Avatar
2024. április 27. 04:37 Világ

Amerika részben hátat fordít a fenntarthatóságnak, Európa még kitart

Bár az ESG-célkitűzéseket mindössze néhány évvel ezelőtt állították fel, már annyi feszültséget okoztak, hogy az Egyesült Államokban részben feladták őket.