Az elmúlt hetekben a felszámolás előtt álló Tungsram még megmaradt mintegy ezer dolgozója kapta meg a felmondását vagy távozik közös megegyezéssel, a felmondási idő január közepéig tart – írta meg a Népszava. Az időzítés ebben az esetben valószínűleg véletlen – a vállalat agóniája hosszú hónapok óta tart –, az Egyesült Államokban viszont egyáltalán nem számít ritkának a karácsony előtti kirúgás: decemberhez képest csak januárban mondanak fel több embernek a 2000-ig visszanyúló munkaerőpiaci alapján.
Pedig ez nem volt mindig így. A Wall Street Journal cikkében megszólaltatott egyik munkaerőpiaci szakember szerint az 1970-80-as években a vállalatok még ügyeltek arra, hogy ne a hálaadási-karácsonyi szezonban váljanak meg alkalmazottaiktól. Ezt követően azonban már ez a szempont nem érvényesült.
Idén ez különösen látványos a tengerentúlon, hiszen egy sor technológiai vállalat vágja vissza jelentősen a létszámát, és több neves befektetési bank is hasonló terveket jelentett be. Pedig az ünnepi időszakban végrehajtott elbocsátásoknak tényleg rossz lehet az optikájuk: egy toborzással foglalkozó szakember arról beszélt az üzleti lapnak, hogy ügyfeleinek azt szokta tanácsolni, hogy csak ezt követően lépjék meg a csoportos létszámleépítést – különösen akkor, ha erre azért van szükség, mert nem sokkal korábban túl nagyra növelték a létszámot. Az érzéketlen kirúgások ugyanis ronthatják az adott vállalat munkaerőpiaci megítélését, így később nehezebbé válik számukra a toborzás.
A jelenség legvalószínűbb oka egyébként az, hogy sok vállalat december végén zárja le az üzleti évét, a következőbe pedig a teljesítménynek és az üzleti várakozásoknak megfelelő létszámmal akar belevágni.
Vállalat
Fontos