A leginkább antivírus szoftvereiről ismert Kaspersky felmérést készített egy nem számítógépes, hanem biológiai értelemben vett vírustémában: megnézte, hogy az úgynevezett darknethez tartozó piactereken mennyiért lehet koronavírus-vakcinákat venni. Illetve azt, amit annak nevezve árulnak.
A darknet az internetnek olyan része, amelyet kifejezetten illegális céllal rejtenek el, és olyan módon (próbálják) használni, hogy a képernyő előtt ülő felhasználó kiléte azonosíthatatlan legyen.
A Kaspersky a darknet 15 piacterét böngészte át, és – ahogy például az osztrák Kronen Zeitung beszámol róla – nem is olyan meglepő módon talált Pfizer/BioNTech, AstraZeneca és Moderna márkás oltásokat is. A legtöbb eladó a jelentés szerint Franciaországból, Németországból, az Egyesült Királyságból és az USA-ból kínálta az árut.
Amellett, hogy a vevő egyáltalán nem lehet benne biztos, hogy mit vesz, a Kaspersky felmérése még olyan oltásokat is talált, amelyeknek egyelőre nincs is engedélye. Az árak 165 és 1000 euró között mozogtak, az átlagos ár pedig 410 euró volt.
Az eladók titkosított kommunikációs csatornákon keresztül érhetők el, fizetni pedig általában kriptovalutával, legtöbbször bitcoinnal lehet. A Kaspersky vizsgálata szerint az eladóknak fejenként 100-500 tranzakciójuk lehetett eddig. Azt azonban nem lehet tudni, hogy a vevők a valóságban mit vettek – tényleg koronavírus-oltást vagy hamis terméket -, és egyáltalán megkapták-e a termékeket.
A kínálatban egyébként már megjelentek a hamisított oltásigazolások is. A felmérést készítő cég felhívja a figyelmet, hogy a vásárlás illegális és veszélyes.
Élet
Fontos