Az ötlet zseniálisnak tűnt, a megvalósításhoz pedig két világcég adta a pénzt, a fegyvert és a paripát: a Google és a Novartis gyógyszercég szemészeti-ápolási társasága, az Alcon 2014-ben nagy sajtóvisszhang kíséretében indította el az új, intelligens kontaktlencse programját. A cél elsősorban az volt, hogy olyan lencsét fejlesszenek ki, amely képes a könnyből megállapítani a vércukorszintet.
A vércukorszint rendszeres, mindennapos mérésére leginkább a cukorbetegeknek van szükségük, a procedúrához azonban minden egyes alkalommal egy cseppnyi vérmintát kell venniük, általában az ujjukból. Számukra, azaz emberek milliói számára a fejlett világban nagy könnyebbséget jelentene, ha a kontaktlencséjük automatikusan, mindenféle külső beavatkozás nélkül mérni tudná a vércukor-értékeiket, és az adatokat elküldené egy központi adatbázisba.
A Google azóta Verily-re keresztelt egysége azonban most bejelentette, hogy a fejlesztés nem sikerült. Az okokat is részletező vállalati blogbejegyzés igyekszik a kudarc élét tompítani azzal, hogy az okoslencsével folytatott eddigi kísérleteket egy olyan alapnak tekinti, amelyre még több más fejlesztés épülhet, a vércukormérő funkcióval kapcsolatos próbák felfüggesztése azonban ritkán látott bukásnak számít.
A Verily azt mondja, hogy a program során sikerült létrehozni olyan lencséket, amelyek képesek az érzékelt adatokat továbbítani, a miniatürizált szenzorok és a mobilelektronika terén a cég szerint nagyon sokat sikerült előrelépni.
Több ezer próbalencsét készítettek, de az ötlet a klinikai teszteknél mégis elbukott.
Ekkor derült ki, hogy a könnyből nyert adatok nem elég megbízhatóak, vagyis nem adnak megfelelően pontos összefüggést a vércukorszintre. Olyat legalábbis nem sikerült elérni, amelyre egy orvosi műszer esetén szükség lenne.
A szem túl összetett környezetnek bizonyult, rá kellett jönniük például arra, hogy bizonyos biomolekulák jelenléte olyan interferenciát okoz, amely túlzott mértékben torzítja a mérési eredményeket.
Az okoslencsékkel való kísérletezés az ígéretek szerint nem áll le, de a vércukorszintmérést mint elérhető célt egyelőre fel kellett adni.
Élet
Fontos