Hírlevél feliratkozás
Hobot Péter
2018. július 14. 11:48 Élet, Világ

A mostani futball világbajnokságon játszanak a legöregebb focisták, de inkább a fiatalok jutnak előre

A világbajnokság csapatainak átlagos életkora és az aranylabdáért folytatott verseny is azt mutatja, hogy egyre idősebbek játsszák a csúcsfutballt. Az idei vb játékosainak átlagéletkora soha nem volt még  ilyen magas: 27, 9 év. Az aranylabdára jelöltek között sem volt még ilyen alacsony a 24 év alattiak aránya, mindössze 17 százalék.

 

A csapatok átlagéletkora folyamatosan növekedett 1966-óta, míg az aranylabda a kétezres évek közepén kezdett „elöregedni”. Több magyarázata lehet a jelenségnek, írja a The Economist. Az egyik, hogy az orvostudomány fejlődése miatt gyorsabban tudnak regenerálódni a játékosok és ezt a tulajdonságukat idősebb korukra is megtartják. A második, szélesebb körben elfogadott magyarázat, hogy az utánpótlás képzésben nincs rendben valami.

A teniszben is nehezen töltődött be az űr a „Big Four”, a Nadal-Federer-Djokovics-Murray négyes távozása után. A futball világában most a Ronaldo (33) – Messi (31) korszakot engedik el nehezen a csapatok és a szurkolók. Ami azért furcsa, mert az öregek (és most nem csak Messiről vagy Ronaldóról van szó) valójában nem hozzák az eredményeket. Portugália a nyolcaddöntőben esett ki, Argentína nem jutott tovább a csoportból és egyik csapat sem jutott a négy közé úgy, hogy 28 év fölött volt a játékosainak átlagéletkora. Ezzel szemben a kifejezetten fiatal Franciaország ott van a döntőben, és Anglia is hosszú idő után jutott a négy közé (a két csapat átlagéletkora egyaránt 26 év).

Nehéz megmondani, hogy miért ragaszkodtak idén az idősebb játékosokhoz, vagy hogy hol vannak a fiatalok. Sokan arra hivatkoznak, hogy a nagy klubok egyszerűen nem játszatják őket, mert eredményt és média felhajtást várnak tőlük, ezért nem tud fejlődni az új generáció. Azonban Omar Chaudhuri, a 21st Club elemzőcég vezetője rámutat, hogy az elmúlt évtizedben nagyjából változatlan volt az, hogy a nemzeti ligákban mennyit töltenek pályán a 23 éves vagy fiatalabb játékosok. Az aranylabda elöregedése is azt jelzi, hogy most a futball-kritikusokból és szakújságírókból álló tömeg sem lát sok fantáziát a fiatal generációban.

 

Kele János a 444-en megjelent írásában fejtegeti, hogyan nőtt a személyes tehetség erősítésének eszméje fölé az, hogy szervezett, jól felépített csapatjátékot játszanak a klubok és a válogatottak. Az elmúlt évtizedben a játékosok feladata a türelmes és engedelmes végrehajtás lett. A szemlélet sok csapatnak segített jobbá válni, de csökkentette az egyén és az egyén kreativitásának szerepét a sikerességben. Valószínűleg ezért is szimpatizál erősebben a futballvilág azokkal, akik még eggyel régebbi rendszerben tanultak focizni.

G7 támogató leszek! Egyszeri támogatás / Előfizetés

Élet Világ foci futball labdarúgás világbajnokság Olvasson tovább a kategóriában

Élet

Torontáli Zoltán
2024. november 19. 14:03 Élet, Közélet

Alig érezné meg a gazdaság, ha december 24. piros betűs ünnep lenne

Az első évben körülbelül az egy napra eső GDP 20 százaléka esne ki, utána talán annyi sem, vagyis a lépésnek csekély gazdasági következménye lenne.

G7.hu
2024. november 19. 09:27 Élet

Szentkirályi Balázs-díjat alapít a G7

A G7 szerkesztősége, volt munkatársai díjat alapítanak a tavaly elhunyt Szentkirályi Balázs emlékére, aki a G7 2017-es alapítástól súlyos betegségéig a gazdasági portál vezérigazgatója, szerkesztője volt.

Vermes Nikolett
2024. november 17. 06:09 Élet

Milyen esélyekkel indul egy elhagyott csecsemő a magánkórházban születetthez képest?

Szerető családban eltűnhetnek a kezdeti viszontagságok következményei, de fontos, hogy minél kevesebb időt töltsenek átmeneti körülmények között.

Fontos

Stubnya Bence
2024. november 20. 14:03 Adat, Pénz

A Magyar Telekom akciózott akkorát, hogy levitte a teljes inflációt

Akkora áresést okozott a Telekom tévés-streaminges akciója a KSH módszertana szerint a szolgáltatásoknál, amekkorára 1992 óta nem volt példa.

Torontáli Zoltán
2024. november 20. 11:01 Közélet, Vállalat

Gyenge lehet a rajt az egymilliós átlagbérhez igazodó minimálbér felé

A tárgyalóasztalon jelenleg fekvő számokkal nehezen lennének elérhetők a kormány nagy tervei.

Bucsky Péter
2024. november 20. 06:03 Közélet

Addig reformálta a kormány a MÁV-ot, hogy közel került az ingyenesség

A csökkenő utasbevételek miatt már csak évi 26 milliárd forintjába kerülne az államnak, hogy mindenki ingyen vonatozhasson az országban.