Japán az elöregedő népesség és a csökkenő születésszám miatt negyedszázada nem nézett szembe olyan munkaerőhiánnyal, mint manapság. Az üres állásokra lasszóval sem lehet már embert fogni, ezért vezető közgazdászok sora sürgeti már egy ideje a kormányt, hogy engedjen be menekülteket, bevándorlókat.
A kormány azonban eddig hajthatatlannak bizonyult, a zárt kapukat azzal indokolják, hogy a bevándorlással nem szeretnék felborítani a jelenlegi társadalmi rendet. Márpedig ahogy a CNBC is emlékeztet, a munkára fogható emberek hiánya csökkenti a belső fogyasztást, és deflációs hatást generál.
Japán átmeneti migránsokat akar, de a letelepedő bevándorlóktól teljesen elzárkózik. Átmenetileg befogadnak olyan munkásokat, akik az alacsony hozzáadott értéket termelő szektorokban enyhítik a hiányt, azt azonban egyáltalán nem akarják, hogy ezek az emberek tartósan az országban maradjanak. A japánok állítólag a német vendégmunkás programok elemzése után jutottak erre az eredményre, és részben attól is tartanak, hogy a közbiztonság romlik a bevándorlók miatt, illetve megerősödik az országban a bevándorlókkal szembeni félelem.
Abe Sinzó miniszterelnök nemrég azt mondta, nyitott arra, hogy több külföldi jöjjön az országba, de a munkavállalásuk maximális idejét meg akarja határozni, és szó sem lehet arról, hogy a családtagok is automatikusan kövessék a dolgozókat. A külföldről származó munkások száma egyébként 2,38 millió főre ugrott, a letelepedésük előtt azonban továbbra is nagyon szigorú bürokratikus akadályok vannak, egyes engedélyek megszerzéséhez például japán nyelvtudást várnak el.
Tavaly 20 ezren adtak be menedékkérelmet Japánban, ám közülük csak húszan kapták meg a státuszt.
Egy évvel korábban sem volt jobb az arány, akkor 28 főt engedtek be az egyébként 127 millió lakosú országba.
A kormány abban bízik, hogy a fejlett informatikával, a mesterséges intelligenciával és a robotokkal végső soron orvosolni tudja a munkaerőhiányt. A szakértők azonban sokkal pesszimistábbak, szerintük a probléma olyan mértékű, hogy a robotokkal legfeljebb enyhíteni lehet a helyzeten, a megoldást azonban ez biztosan nem hozza meg. A másik irány a nem dolgozó nők és a nyugdíjasok integrálása lenne a munkaerőpiacra, de egyelőre ez sem megy elég hatékonyan.
Tech
Fontos